RTÜK'ten 3 kanala ceza

RTÜK, aile kavgasını yayınlayan interstar, intihar girişimini ekrana getiren Atv ile İhlas ürünü tanıtan TGRT'yi birer gün kapattı.

RTÜK, ATV, İnterstar ve TGRT'ye birer gün süreyle yayını durdurma cezası verdi.
Üst Kurul'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 'genel ahlak, toplum huzuru ve Türk aile yapısına' ilişkin maddeye aykırı yayın yaparak 'Star Life' programında sadece
tarafları ilgilendiren aile içi bir sorunu gündeme getiren ve 'ya git Allah aşkına, normal misiniz siz ya! Siz gerçekten bir ruh doktoruna falan gözükün yani, çok zavallısınız, siz çok zavallısınız. Allah
kahretsin seni terbiyesiz' gibi ifadelere yer veren Interstar'ın yayınının bir gün süreyle durdurulmasına karar verildi.
'Çocukların ve gençlerin fiziksel, zihinsel, ruhsal ve ahlaki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek yayın yapılmamasına' ilişkin¶
maddeye aykırı olarak, İstanbul'da pencereden atlayarak intihara teşebbüs eden lise öğrencisinin görüntülerine yer veren ATV'nin yayını da bir gün süreyle durdurulacak.
'Özel amaç ve çıkarlara hizmet eden ve haksız rekabete yol açan yayın yapılmamasına' ilişkin maddeye aykırı yayın yaparak İhlas Holding'in piyasaya sürdüğü bir ürünün tanıtımını yapan, aynı konuya gece haberlerinde yer veren, 2 Haziran 2001 tarihli sabah haberlerinde ise konuyla ilgili bir stüdyo konuğunu ekrana getirerek ürün hakkında detaylı açıklamalar yayınlayan TGRT'nin yayınının bir gün süreyle durdurulması kararlaştırıldı.
Üst Kurul, 'toplumu şiddet, terör ve etnik ayrımcılığa sevkeden ve toplumda nefret duyguları oluşturacak yayınlara imkan verilmemesine' ilişkin maddeye aykırı davranan İmaj Radyo'ya (Ankara) 15 gün, Özgür Radyo'ya (Ankara) 30 gün, Radyo Nida'ya (Malatya) 7 gün, Ses FM'e (İçel) 15 gün süreyle yayını durdurma cezası verdi.