RTÜK'ten 'Başbakan'a küfrü tahmin etmeliydi' cezası

RTÜK'ten 'Başbakan'a küfrü tahmin etmeliydi' cezası
RTÜK'ten 'Başbakan'a küfrü tahmin etmeliydi' cezası
RTÜK, canlı yayınında Başbakan'a küfür edilen kanala 'küfür edileceğini tahmin etmeliydin' diyerek ceza verdi.

RTÜK, canlı yayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a küfür eden bir vatandaş için TV kanalına, ‘’Küfür geleceği tahmin edilmeliydi’’ gerekçesiyle ceza verdi.

Gazeteport’un haberine göre, RTÜK toplantısında, İstanbul ’da yerel yayın yapan Barış TV adlı kanalda, 1 Haziran günü canlı yayınlanan, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin, haber programı ele alındı.

Yayın sırasında ekrana çıkan bir kişi, ‘’Bu Tayyip var ya bu Tayyip, bir hafta cezaevinde yattı, kendi oğlunu özel uçakla Amerika'ya gönderdi. Bu kadar vatandaşa su sıkıyor, Suriyelileri kendine oy için buraya getirdi. Tinerci baliciler anarşist olmuş da, esrarcı hapçılar anarşist olmuş da, sen mi biliyon lan‘’ dedi ve küfür etti.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, bu konudaki raporunda, toplumsal olaylardaki canlı yayınlarda, ihlal yaratacak davranışlarda bulunma olasılığının göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.

Raporda ‘’Bu kişinin sözlerinden, konuşmanın sonunun nasıl geleceği mesleki tecrübelerden tahmin edilmeliydi’’ denildi. RTÜK de, Barış TV’ye ‘’Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımı’’ nedeniyle uyarı cezası verdi.