RTÜK'ten 'Başbakan'a küfrü tahmin etmeliydi' cezası

RTÜK'ten 'Başbakan'a küfrü tahmin etmeliydi' cezası
RTÜK'ten 'Başbakan'a küfrü tahmin etmeliydi' cezası
RTÜK, canlı yayınında Başbakan'a küfür edilen kanala 'küfür edileceğini tahmin etmeliydin' diyerek ceza verdi.

RTÜK, canlı yayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a küfür eden bir vatandaş için TV kanalına, ‘’Küfür geleceği tahmin edilmeliydi’’ gerekçesiyle ceza verdi.

Gazeteport’un haberine göre, RTÜK toplantısında, İstanbul ’da yerel yayın yapan Barış TV adlı kanalda, 1 Haziran günü canlı yayınlanan, Taksim Gezi Parkı olaylarına ilişkin, haber programı ele alındı.

Yayın sırasında ekrana çıkan bir kişi, ‘’Bu Tayyip var ya bu Tayyip, bir hafta cezaevinde yattı, kendi oğlunu özel uçakla Amerika'ya gönderdi. Bu kadar vatandaşa su sıkıyor, Suriyelileri kendine oy için buraya getirdi. Tinerci baliciler anarşist olmuş da, esrarcı hapçılar anarşist olmuş da, sen mi biliyon lan‘’ dedi ve küfür etti.

RTÜK İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanlığı, bu konudaki raporunda, toplumsal olaylardaki canlı yayınlarda, ihlal yaratacak davranışlarda bulunma olasılığının göz önüne alınması gerektiğini vurguladı.

Raporda ‘’Bu kişinin sözlerinden, konuşmanın sonunun nasıl geleceği mesleki tecrübelerden tahmin edilmeliydi’’ denildi. RTÜK de, Barış TV’ye ‘’Dilin düzeysiz, kaba ve argo kullanımı’’ nedeniyle uyarı cezası verdi.


  http://www.radikal.com.tr/114313211431329

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RTUK ne ise yariyor... - kujo84

  29 yasindayim ve bu yasima kadar RTUKun siyasi olmayan tarafsiz bir karar vermedigini gormedim.Tabi surekli baska bir bahane uydurarak.Bu kurum ne ise yariyor hala merak ediyorum.

  Basbakan kufur edilecegi belli - ohabey

  Dogru demisler. Boyle baskici bir basbakan varken halkin kufur edecegi belli. Bence yandas kanallar disinda butun kanallara devlet el koyup yandasa peskes ceksin bu sorun da cozulsun.

  eğer....ise....dir. - X120

  Birileri de "yetmez ama evet" derken başımıza neler geleceğini tahmin etmeliydi ama olmadı işte. Herkesten yüksek tahmin gücü bekleyemeyiz demek ki...

  tahmin - akrep93

  Rtük dogru demis tahmin etmek lazim bu durumlarda,sonuçta bir padisah karsindaki(!).Simdi Rtük'te tahmin edebiliyor mu acaba bu haberi okuyanlarin düsüncelerini?Mesela benim su anda ki düsündüklerimi tahmin etmeleri imkansiz,akillari hafizalari,beyinleri almaz tahminlerimi

  Rtük - HalilEksi

  Rtük açık ve net bir şekilde Hükümet politikalarını ve bakış açısını tüm Tv kanallarına empoze ettirmek üzere var. Halkın tamamını salak yerine koyan, ne izleyeceğinizi neyi nasıl izleyeceğinizi siz değil ben karar veririm diyen bir oluşum. Siz salaksınız doğru ve yanlışı ayırt edemezsiniz diyorlar. Kemal Sunal filmlerindeki "Hıyar" kelimesini bile yasakladılar. Sağolsunlar kimse küfür bilmiyor artık sayelerinde. Aynı zihniyet halkın vergileri ile (Elektrik faturasından alınan vergilerden, şans oyunlarına kadar) yayın yapan TRT içinde geçerli. Hükümeti eleştirel tek bir yayın var mı? Bütün kanallar hükümetin propagandasını yapmak zorunda mı?

  olmuyor be paşam, basireti bağlanıyor insanın - kazımtaş

  gerçektende br çok şeyin önceden ne şekilde hasıl olacağı kestirilebiliyor örneğin akp iktidarının geleceği, başbakan erdoğanın hazırlandığı ta 1990'ların ortalarından itibaren biliniyor ve manşetlerde yerini alıyordu ama olmuyor işte müdahale edemiyorsun basireti bağlanıyor insanın (toplumun)kaldıki saniyelik konuşma içerisinde bir kelime sonrasına müdahale edbilesin

  AK RTUK - m_yirci

  Basbakanin ciftciye kufur ettigi RTUK tarafindan onaylanmis oldu. Soylenen sozlerle basbakanin "Anani da al git lan" sozune bakiyorum basbakanin ki daha agir basiyor, ey RTUK bu sozleri haber bultenlerin de bipsiz yayinlayan hangi kanala ceza kestin?