RTÜK'ten BBC ve Almanya'nın Sesi'ne 30 gün süre

RTÜK, BBC ve Almanya'nın Sesi radyolarının yayınının durdurulması için, NTV Radyo ve Radyo Barış'a 30 gün süre tanıdı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), BBC Türkçe bölümünün yayınını veren NTV Radyo ve Almanya'nın Sesi Radyosu'nun yayınını veren Radyo Barış'tan, bu yayınlarını 30 gün içinde durdurmasını istedi.
RTÜK, NTV Radyo ve İstanbul'da yayın yapan Radyo Barış'a birer yazı göndererek, BBC ve
Almanya'nın Sesi radyolarının yayınlarının, Türkiye'de ikinci kez bu radyolar aracılığıyla verilmesinin 3984 Sayılı RTÜK Yasası'nın 'Yeniden İletim Yasağı'na ilişkin 26. maddesine aykırı olduğunu bildirdi. Üst Kurul, söz konusu yayın kuruluşlarından, bu yayınlarını 18 Kasım'a kadar durdurmalarını istedi.
NTV Radyo, sabah, akşam ve gece olmak üzere günde üç kez yarımşar saat süreyle BBC Türkçe bölümünün yayınlarını dinleyicilerine
ulaştırırken, Radyo Barış da Almanya'nın Sesi Radyosu'nun yayınlarına günde birkaç saat süreyle yer veriyor.

RTÜK BAŞKANI KARŞI ÇIKMIŞTI

RTÜK Başkanı Nuri Kayış, Üst Kurul'un, BBC ve Almanya'nın Sesi Radyosu'nun yayınlarının durdurulması yönündeki kararına karşılık yürütmenin durdurulması ve kararın iptali istemiyle Ankara 7. İdare Mahkemesi'ne dava açmıştı.
Kayış, dava dilekçesinde, RTÜK'ün söz konusu kararıyla uluslararası saygınlığa sahip bu iki radyonun Türkiye'de FM bandı üzerinden yayın yapmalarının fiilen yasaklandığını belirterek, bunun Anayasa, 3984 Sayılı RTÜK Kanunu, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi,
Birleşmiş Milletlerin Temel Prensipler Bildirgesi ile Avrupa Sınır Ötesi Televizyon Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu savunmuştu.