"RTÜK'ten Gülen'in sözlerine inceleme" iddiası

"RTÜK'ten Gülen'in sözlerine inceleme" iddiası
"RTÜK'ten Gülen'in sözlerine inceleme" iddiası
Fethullah Gülen'in "firavun" açıklamalarının ardından yapılan yayınlar konusunda RTÜK'ün inceleme başlattığı iddia edildi. RTÜK ise yazılı bir açıklama yaparak böyle bir inceleme olmadığını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan, dershanelerin kapatılmasına yönelik taslakla ilgili kriz büyüyor.

Taraf gazetesinden Hüseyin Özay’ın haberine göre hükümet ile Gülen cemaati arasında yaşanan ve medya yayınlarına yansıyan gerginlik Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından da mercek altına alındı. RTÜK uzmanları, dershanelerle ilgili tüm yayınları incelemeye başladı. Bu kapsamda, medya kuruluşlarına ağır para cezalarının gelmesi bekleniyor.

RTÜK uzmanlarının, incelemeyi Fethullah Gülen’in geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamanın ardından başlattığı öğrenildi. Gülen, ilk açıklamasında hükümeti sert eleştirilerde bulunmuştu. Bu açıklamaların ardından ise, hükümete yakın medya organlarında cemaate yönelik ağır eleştiriler içeren yayınlara başlandı. RTÜK’ün incelemesinin de bu aşamada start aldığı iddia edildi.

RTÜK: BÖYLE BİR İNCELEME YOK
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir gazetede yer alan, kurumun dershaneleri incelediğine ilişkin haberin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Üst Kuruldan yapılan açıklamada, "'RTÜK soruşturma açtı', 'RTÜK'ten dershane incelemesi' başlıklarıyla anons edilen ve RTÜK'ün dershane tartışmasını mercek altına aldığı, bazı medya kuruluşlarına ağır para cezası beklendiği haberi gerçeği yansıtmamaktadır" ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, RTÜK'ün, radyo, televizyon ve isteğe bağlı yayın hizmetleri sektörünü düzenlemek, denetlemek amacıyla kurulmuş, idari ve mali özerkliğe sahip, tarafsız bir kamu tüzel kişiliği olduğu hatırlatıldı.

Üst Kurulun görev ve yetkilerinin 6112 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile belirlendiği ve görev ve yetkilerini kendi sorumluluğu altında bağımsız olarak yerine getirip kullandığı belirtildi. Görevini yerine getirirken, RTÜK'ün düzenleme ve denetleme yetkisi altındaki tüm kuruluşlara eşit mesafede durduğu vurgulandı.

Bütün yayın kuruluşlarının anılan ilkelere uygunluk açısından rutin olarak denetlendiği ve herhangi bir yayın ihlali görülmesi halinde kanuni yollara başvurulabileceği kaydedilen açıklamada, "Ancak gazete haberinde iddia edildiği gibi son günlerde yaşanan tartışmalar üzerine özel olarak başlatılmış bir soruşturma ya da inceleme söz konusu değildir. Bu yöndeki haberler tamamen gerçek dışıdır" ifadesine yer verildi. (aa)

Fethullah Gülen'den çok sert dershane açıklaması

Fethullah Gülen'den sabır çağrısı

Cemaatten dershane mesajı: Kim yönetirse yönetsin

Erdoğan: Dershaneler konusunda geri adım yok

Cemaatten Erdoğan'a cevap: Susmayacağız