RTÜK'ten kimyasal silah cezası yağdı

RTÜK'ten kimyasal silah cezası yağdı
RTÜK'ten kimyasal silah cezası yağdı
Suriye'de geçen ay gerçekleştirilen ve dünyayı savaşın eşiğine getiren kimyasal silah saldırısındaki dehşete düşüren görüntüleri buzlamadan gösteren televizyonlara RTÜK'ten ceza yağdı.

Radyo Televizyon Üst Kurulu; TRT-1, TRT Haber , Beyaz TV, Ülke TV, Show TV, Show Türk, Hilal TV, Koza TV, Samanyolu Haber, Samanyolu TV, Kanal 7 ve Fox TV ’ye 6112 sayılı RTÜK Yasası'nın 8'inci Maddesi, 1'inci Bendi, Ç fıkrası gereğince ‘insanlık onuru’na saygı göstermedikleri gerekçesiyle ağustos ayı gelirlerinin yüzde 1'i oranında para cezasına çarptırıldı.

Hürriyet'ten Muammer Elveren'in haberine göre, karar konuyla ilgili uzman raporunun aralarında 5 AK Partili üyenin bulunduğu RTÜK’te oy birliği ile alındı. RTÜK’teki muhalefet üyeleri konuyu gündeme getirince, cezaya muhalefet dışındaki üyelerin kerhen de olsa destek verdikleri öğrenildi. Uzman raporunda bunların dışında haberi veren ve aralarında Kanal D, CNN Türk, ATV, STAR gibi televizyonların bulunduğu 24 kanalın, kurallara uyup buzlama yaptıkları için RTÜK’ten ceza almadıkları öğrenildi.

Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun 6112 sayılı Kanunun 8'inci Maddesi, 1'inci Bendi, Ç fıkrasında şu ifadeler yer alıyor: “Medya hizmet sağlayıcılar, yayın hizmetlerini kamusal sorumluluk anlayışıyla bu fıkrada yer alan ilkelere uygun olarak sunarlar. Yayın hizmetleri; insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez.”


  http://www.radikal.com.tr/115267611526768

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  siz var ya siz - Eness81

  ya şimdi sanki gelirin %1i başka yere gidecek yine aynı yere gidecek ama lafda ceza verdik olsun ;)

  Kaz ve Tavuk meselesi - user327654

  Kendi medyalarını korumadıklarını göstermek için, göstermelik bir ceza olduğu açık. Mutlaka halkın parasıyla, cezaları kat ve kat kapatacak reklam vereceklerdir... AKP'nin inandırıcı hiçbir tarafı kalmamıştır. Ağızlarıyla kuş tutsalar artık kimseyi kandıramazlar, kendi yandaşları dışında... Zaten hemen atlamışlar. Hani yandaş medyayı koruyordu hükümet diye...

  Daha - anaximenes

  kimler tarafından yapıldığı bilinmeyen katliamı hemen Esad'ın üstüne yıkarak ağababalarından aferin almak isteyen tv kanalları dokunulmazlık rahatlığı içinde Esad'a öfkeyi arttırmak için yayıncılık ilkelerine uymayıvermişler. Sabahtan akşama 'yayıncılık ilkeleri' çerçevesinde yalan üreten bu kuruluşları bağışlayın ne olur. Her şeyi vatan için yapmışlar.

  yaa! - Dedemkorkut

  Hani yandaş medya korunuyordu?

  ya siz - postmodern seferi

  sanki sizde şuan yaptığınız gibi buzlamadan yayınlamıştınız fotoğrafları..

  Ceza - GaletaUnu

  Nasıl bir vicdanla ölmüş bedenleri buzlamadan göstermişler? Amaçları insanların duygularını sömürmek mi? Ceza düşük olmuş kanısındayım. Gelirin %1'i beri çok değişken bir meblağ ortaya koyar. Gelirleri nedir ödeyecekleri ceza nedir? Bunun yanında bu görüntülerden etkilenen insanların mağduriyeti nasıl giderilecek? Ceza verilmiş ama sanki göstermelik ceza imiş gibi bir izlenim uyandırıyor.

  RTÜK'te cozuttu. - Postacı

  Geçen daha önce izlediğim ve beğendiğim bir filmi tekrar izliyorum. Bir sevişme sahnesi ardından da bir dövüş sahnesi vardı. Tamamını kesmişler. Film en az 15 dakika kısalmış. O bir kenara senaryonun bir anlamı kalmamış. Çünkü o bölüm filmin en can alıcı yeriydi. Bir sanat eserini bu hale getirebilen bir zihniyetin bu ülkenin ilerlemesine ne kadar sekte vuracağını varın siz düşünün. Bir tane bile gelişmiş müslüman ülke olmamasının yegane sebebidir bu zihniyet. Gelişmekte olan ülkemi gelişmemişlerin seviyesine indirmeye çalışanları kınıyorum.