RTÜK'ten National Geographic'e uyarı

RTÜK'ten National Geographic'e uyarı
RTÜK'ten National Geographic'e uyarı
RTÜK, uyuşturucu bağımlıları ve satıcılarının hikayelerinin anlatıldığı Drug Inc.-Drug Kings Of New York isimli belgesel nedeniyle National Geographic kanalına uyarı cezası verdi.

Bianet'in haberine göre, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) National Geographic Channel Medya Hiz. A.Ş.’ye “... uyuşturucu gibi bağımlılık yapıcı madde kullanımı ile kumar oynamayı özendirici nitelikte olamaz” hükmünün ihlal edildiği iddiasıyla uyarı cezası verdi.
RTÜK’ün internet sitesine konulan açıklamaya göre, 29 Mayıs 2013 tarihinde 00.00-01.00 saatleri arasında Drug Inc.-Drug Kings Of New York isimli belgeselde uyuşturucu kullananların çaresiz durumlarının ekrana yansıtılmasına rağmen programda özendirici görüntü ve ifadelerin yer aldığı ileri sürüldü.
“Bu kişilerin uyuşturucu kullandıkları anlarda kayda alınan görüntülerinin herhangi bir kapatma tekniği uygulanmadan izleyiciye aktarılmasının, bağımlıların uyuşturucu kullanımından elde ettikleri hazlar hakkında yaptıkları olumlu açıklamaların ve satıcılarının bu işten önemli gelirler elde ettiklerine dair sözlerinin ekranda yer almasının toplumun genel sağlığına zarar verebilecek davranışları özendirici nitelikte olduğu düşünülmektedir."
6112 sayılı kanunun 8. maddesinin 1. fıkrasının (h) bendi hükmünün ihlal edildiğine karar veren RTÜK, National Geographic’e uyarı cezası verdi.
RTÜK üyeleri Süleyman Demirkan ve Ali Öztunç karara karşı oy kullandı.


  ETİKETLER:

  İnternet

  ,

  New York

  ,

  RTÜK

  ,

  Medya

  ,

  radyo

  ,

  oy

  ,

  Karşı

  http://www.radikal.com.tr/114957211495724

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Aslında... - theraven

  Program uyuşturucu kullanımını özendirmiyor. Tam tersine bu batağın içine düşenlerin içler acısı hayatlarını göstererek aslında uyuşturucunun ne kötü bir şey olduğunu anlatıyor. Anlayacağınız RTÜK gene baltayı taşa vurmuş.

  eyy RTÜK - rcanos

  Birileri çıksa ilk önce seni uyarsa, daha sonra toplantı yasağı koysa, en sonda kapasa gitse ne güzel olurdu.

  .... - No_Pasaran

  National Geopraphic, belgeselcilik nedir senden öğrenecek degiliz, biz belgeselciliğin ne oldugunu çok iyi biliriz... sizin yüzünüzden burda durduk yere özenip eroin komasına girdim şu anda ağzım köpüre köpüre sağa sola saldırıyorum...

  bkz - baris332

  sabahattin zaim üniversitesinin ODTÜ yü kınaması