RTÜK'ten 'sokakta hamile terbiyesizlik' kararı

RTÜK'ten 'sokakta hamile terbiyesizlik' kararı
RTÜK'ten 'sokakta hamile terbiyesizlik' kararı
RTÜK, Türk tasavvuf düşünürü olduğu söylenen avukat Ömer Tuğrul İnançer'in, TRT'de iftar saatlerinde canlı yayınlanan "Ramazan Sevinci" programında söylediği "Hamilelerin sokağa çıkması terbiyesizlik" sözlerini değerlendirdi. Üst Kurul raporunda sözlerin ifade özgürlüğü kapsamında ele alınması gerektiği belirtildi.

Hürriyet'ten Meltem Özenç'in haberine göre  CHP kontenjanından seçilen Ali Öztunç ve Süleyman Demirkan’ın muhalefetine rağmen TRT’ye ceza çıkmadı. Raporda şu ifadeler yer aldı:

MENKIBEDEN YOLA ÇIKILIYOR
“Şikayete konu yayında konuk Ömer Tuğrul İnançer, anne babanın evladına helal lokma yedirmesinden bahsederken konuyu Şeyh Vefa’nın bir menkıbesiyle detaylandırmıştır. İnançer ‘hamileliği davul çalarak ilan etmek de terbiyemize aykırıdır. Böyle karınla sokakta gezilmez. Her şeyden önce estetik değildir. 6-7-8 ay da biraz hava almak için beyinin otomobiline biner şöyle bir dolanır anne adayı kardeşimiz. Şimdi maaşallah kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuyor ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir, bunun adı terbiyesizliktir’ ifadelerini kullanmıştır. İnançer, bir menkıbenin anlatımını günümüze uyarlama yaparken, hamileliğin açıkça ilan edilmesinin kendi düşüncesine göre uygun olmadığını, hamile kadınların sokakta gezmelerini estetik görmediğini belirtmiştir.

SERTLİK VAR AMA...
Bu ifadelerde her ne kadar hamileleri incitebilecek bir sertlik varsa da yayında, Türk Barolar Birliği başvurusunda belirtildiği şekilde hamilelere karşı aşağılama küçük düşürme onlara karşı baskı oluşturma toplumda düşmanlığa neden olacak nefret duyguları yaratma gibi unsurların bulunmadığı değerlendirilmiştir. İnançer’in konuşmasının son bölümünde bazı şeyler şimdi maşallah ‘kanatlısı kanatsızı televizyonlarda uçuşuyor. Ayıptır ayıp. Bunun adı realizm değildir, terbiyesizliktir’ ifadelerinin ise hamilelerle ilgili olmadığı; bunun, kadın pedi reklamlarının televizyonlarda yayınlanmasından rahatsızlık duyduğu anlaşılmaktadır ki bu ifadelerde de herhangi bir kimse ya da kuruluşun hedef alınmadığı, aşağılanmadığı, hakaret edilmediği, dolayısıyla da kendisini bağlayan kişisel bir düşüncenin ifadesi olduğu değerlendirilmiştir. Bunlar ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmelidir.”

CHP Kontenjanından seçilen Ali Öztunç ve Süleyman Demirkan’ın muhalefetine diğer üyeler de aynı uzman raporundaki görüşü paylaştı ve TRT’ye ceza verilmesine gerek olmadığı kararlaştırıldı. Raporda CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ve KA.DER’in (Kadın Adayları Destekleme Derneği) TRT’ye ceza verilmesi için başvurusu yer almadı.

BAROLARDAN SONRA VEKİLLER DE CEZA İSTEMİŞTİ
TRT’deki bu program sonrasında Üst Kurul’a 5 bin vatandaş telefonu gelirken, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan ve KA.DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) TRT’ye ceza verilmesi için de RTÜK’e başvurmuştu. Konuyla ilgili kaleme alınan ortak metinde şöyle denilmişti:

TRT’YE CEZA VERİN
“Söz konusu program izlendiğinde görüleceği üzere, programın sunucusunun ifadeleri olumlu anlamda onayladığı ve müdahalede bulunmadığı görülmüştür. Programın ırk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet özürlülük, siyasi ve felsefi düşünce, mezhep ve benzeri nedeniyle ayrım yapan, bireyleri aşağılayan yayınları içeremez teşvik edemez. ‘Toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen kadınlara yönelik şiddeti ve kadınları istismar eden’ maddeleri ihlal ettiği kanaati ile gereğinin yapılmasını arz ederim.”


  http://www.radikal.com.tr/1144138114413819

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sorun aslında... - drozer

  Sorun aslında RTÜK'ün iktidar tarafından şekillendirilebiliyor olması. Yargının, emniyetin vb. de durumu aynı değil mi? Özellikle hükümetin hukuku guguka çevirdiği, keyfi uygulamalar yaptığı ortamlarda bu kurumların tarafsız davranmasını beklemek temelsiz bir idealistlik oluyor. RTÜK şimdi bu olaydan dolayı TRT'ye ceza verse, bu doğrultuda oy veren üyelerin başına ne gelir, bir düşünelim. Unutmayalım, bir mahkeme kararına, diyecek hiçbir şey bulamayınca, açıklama zamanlamasını "manidar" bularak tepki gösteren bir iktidar var.

  doğruya doğru.. - mineoz

  Evet, doğruya doğru. Bu ifadeler için trt ye ceza kesmek bu sözler kadar saçma olurdu. Adam kendince bir fikir beyan etmiş. Sorun şurda ki çok daha komik gerekçelerle bu ülkede kanallar ceza aldı. Evlilik programları, içki ya da cinsel içerikli görüntü içeren diziler, gezi olaylarının veriliş şekilleri vs nedeniyle bir yığın uçuk cezalar kesilen bir ülkeyiz.hal böyle olunca hamileler ile ilgili rezil düşünceler saçan biri nedeniyle kanalın ceza almasını ister olduk. Oysa yanlış olan bu karar değil, diğer kararlar. Eh tabii bu durumda iktidardaki zihniyeti rahatsız eden yayınlar ceza alır, etmeyenler almaz görüşü net bir şekilde ortaya çıkmış oluyor.

  o değilde - Dopchik

  Rtükcü ne yani bizim bütün doğal döngülerimiz regl olsun hamilelik olsun doğum olsun neden sanki doğal değilmiş de utanılacak bişeymiş gibi saklanmalı?? ben mi yapıyorum saklamam mı gerekiyor? yolda haldur huldur göbeğini de geçtim göbeğinin altını kaşıyan adamlardan niye bahsetmiyor acep bu "tasavvuf düşünürü"?? ne diyelim cahillikten beslenen bir parti elbet cehalete yol verecekti.. ya ne bekliyorduk ki??

  Aslinda - Buffalo Bill

  Aslinda olmasi gereken de bu ama RTÜK'un diger kararlarina bakinca aradaki tutarsizliga sasiriyor tabi insan.

  Yanlis baslik - akrep93

  Ana sayfada "Rtük'ten sasirtan karar" diye yazmissiniz.Neyine sasirdiniz anlamadim"beklenen karar" daha dogru bir manset olurdu.Sasiracak birsey yok ki.Ayni hayat görüsünü paylasan insanlarin birbirine ceza vermesini beklemiyordunuz herhalde.

  İlerici aydınsan - emregümüşdoğan

  İlerici aydınsan düşünceni açıklarsan suç. Yirmi yıla kadar da dava açarlar. Gerici, yobaz, çağ dışı, ilkel düşünce, bedevi kültürü saçmalığı varsa açıkla. Düşünce özgürlüğü derler.

  Bu adam düşünür olsa ne yazar? - yusufdemir55

  Söylediklerinde meymenet yokki düşüncelerinde olsun. Cüret edip açıkladığı düşünceleri buysa, söylemeye cesaret edemediği düşüncelerinden Allah saklasın.