RTÜK'ten Star'a 15, Radyo D'ye 7 gün ceza

Star Televizyonu'na tarihinin en ağır cezasını veren RTÜK, Radyo D'nin yayınının da 7 gün süreyle durdurulmasını kararlaştırdı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), kuruluşundan bugüne en yüksek cezayı Star Televizyonu'na uyguladı. RTÜK, başka bir medya kuruluşu aleyhindeki yayınları nedeniyle söz konusu kanala 15 gün yayın durdurma cezası verdi. Üst Kurul, aynı gerekçeyle Radyo D'nin yayının 7 gün süreyle durdurdu.
İzleme ve Değerlendirme Dairesi'nin radyo ve televizyon yayınlarına ilişkin raporlarıyla bu yayınlar konusundaki şikayetleri değerlendiren Üst Kurul, daha önce verdiği toplam 6 günlük yayın durdurma cezasına rağmen, başka bir medya kuruluşu aleyhindeki yayınlarına devam etmesi üzerine Star Televizyonu'na daha ağır bir ceza verilmesini kararlaştırdı.
RTÜK, Star Televizyonu'nun bu yoldaki yayınlarıyla, 3984 Sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayınları Hakkında Kanun'daki 'Özel amaç ve çıkarlara hizmet eden ve haksız rekabete yol açıcı yayın yapılamayacağına' ilişkin (k) bendinin ihlal edildiği gerekçesiyle Star Televizyonu'na 15 gün yayın durdurma cezası verdi. Üst Kurul'un bu kararı, 2'ye karşı 6 oyla aldığı öğrenildi.

RADYO D'YE 7 GÜN

Gazeteci Fatih Altaylı'nın 'Babıali Yokuşu' adlı programında karşı medya grubu aleyhinde yapılan yayınlarla da (k) bendinin ihlal edildiği sonucuna varan RTÜK, bu nedenle Radyo D'nin de 7 gün yayın durdurma ile cezalandırılmasını kararlaştırdı.