RTÜK'ten tartışma yaratacak 'Esad' kararı

RTÜK'ten tartışma yaratacak 'Esad' kararı
RTÜK'ten tartışma yaratacak 'Esad' kararı
RTÜK, Halk TV'deki röportajında, "Erdoğan, on binlerce Suriyelinin kanından sorumludur" diyen Beşar Esad'ın sözlerini 'eleştiri kapsamı'nda saydı ve çok ilginç bir karşılaştırma yaptı.

Radikal.com.tr – Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, Başbakan Erdoğan 'a yönelik ağır suçlamaları için cezaya gerek görmedi. Esad, Halk TV'deki röportajında, “Erdoğan hükümeti on binlerce Suriyelinin kanından sorumludur” demişti. RTÜK kararında “Sayın Başbakan da mitinglerde Esad’a yönelik ağır eleştirilere yönelmiştir” yorumu yapıldı.

Gazeteport haber portalının haberine göre, RTÜK toplantısında, 3 Ekim gecesi yayınlanan Beşşar Esad röportajı ele alındı. Esad bu röportajda, “Erdoğan, Suriye’de alt yapının yıkılmasından, tüm bölgede istikrarın baltalanmasından sorumludur. Düzgün değil, bağnaz biri. En düşük seviyede bir ahlaki değerlere bile sahip değil...” ifadesini de kullandı.

RTÜK raporunda, “Bu sözleri eleştiri sınırlarının çok ötesinde olup, sorumluluk anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Esad, Başbakan Erdoğan'a hakaret etmiş, onun kişilik haklarını ihlal etmiştir” denildi ve Halk TV'ye ceza verilmesi istendi.

RTÜK üyeleri ise “Röportajın ekrana getirilmesi, haber amaçlıdır. Yayıncı kuruluşun hakaret kastıyla hareket etmediği, Sayın Başbakanın da mitinglerde Esad’a yönelik ağır eleştirilere yöneldiği” görüşüyle, Halk TV'ye yaptırım uygulanmasına gerek görmedi.


  http://www.radikal.com.tr/116791811679183

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yazacak yer bulamadım - jumpercoco

  yeni haber arayüzünüzde eski yorumlara ulaşılamıyor.Lütfen çözüm bulun.Sadece son 8-10 yorum okunabiliyor.

  Tarih - vancetti

  Tarih Esad'ı haklı çıkaracağa benziyor. Esad başbakan için, ben gitmem ama sen gidersin demişti.

  Bozuk saat - ivanovkaramazov

  Bozuk saat bile günde iki kez doğruyu gösterir.