RTÜK'ten TRT'ye vibratör uyarısı

RTÜK'ten TRT'ye vibratör uyarısı
RTÜK'ten TRT'ye vibratör uyarısı
Mustafa Keser'in TRT Müzik'te söylediği "Vibratör gibi adamım" sözleri üzerine harekete geçen RTÜK, uyarı amacıyla TRT'nin bağlı olduğu Bülent Arınç'a yazı gönderecek.

TRT Müzik ’te 29 Haziran’da yayınlanan “Müziğin Tutkusu” programına Mustafa Keser’in “vibratör gibi adamız” sözleri tartışma yaratmıştı.
Konuyla ilgili hazırlanan uzman raporunda şöyle denilmişti:

MASAJ ALETİ KASTEDİLMİŞ
“Programa bağlanan seyirci, ‘Allah razı olsun bütün yorgunluğumuzu alıyorsunuz’ diyor. Sunucu Mustafa Keser de ‘Allah razı olsun, gene bir şeyler yapıyoruz. Vibratör gibi adamız abi’ diye karşılık veriyor. Vibratör sözü Türk Dil Kurumu sözlüğünden araştırılmış, Türkçe’de ‘titreşim yaratan araç’ anlamında kullanılıyor. İnternette masaj aleti olarak da belirtiliyor. Sunucunun, bu kelimeyi kullanırken titreşimli masaj aletini kastettiğini açıkça ifade ediliyor.

PROGRAMDA AÇIKLAMA YAPILMIŞ
Kimi kavram ve ifadelerin argo biçiminde anlaşılabilmesine imkan verebilecek anlamlara sahip olması mümkün. Sunucu Mustafa Keser’in pragramda sarf etmiş olduğu kavramı hangi anlamda kullandığına dair açıklama yaptığı da görülüyor. Bu nedenle TRT Müzik logosuyla yayın yapan kuruluşun, söz konusu yayınının, kanun hükümlerini ihlal eder nitelikte olmadığı kanaatine varıldı.”

ARINÇ’A YAZI GÖNDERİLECEK
Konuyu ele alan Üst Kurul, uzman görüşüne rağmen TRT Müzik’e uyarı cezası verdi. RTÜK kanunu gereğince TRT diğer kanallardan farklı biçimde ceza alıyor. Üst Kurul, kuruluşu, yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde ihlalin niteliği açıkça belirtilerek uyarıyor ve yükümlülüğün gereğinin yerine getirilmesi ilgili Bakanlığa bildiriliyor. Buna göre TRT’nin vibratör uyarısı Bülent Arınç’a bildirilecek. ( Hürriyet )


  http://www.radikal.com.tr/116211811621182

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kelime Anlamı ve Kullanım Alanı. - Clear

  Hemen her dilde bazı kelimelerin kelime anlamları,kullanım alanlarına göre farklılıklar gösterir.Hatta aynı kelimeler,farklı anlamlarda bile kullanılır.Örneğin "koy" kelimesi hem bir nesneyi bir yere koymak ve hem de küçük körfez anlamındadır."çay" kelimesi de öyle...Hem sıcak içilecek,hem de ırmak anlamındadır.Önemli olan hangi alanda ve ne anlamda kullanıldığıdır ki bunu da en doğru,o anın atmosferi belirler.Vibrasyon,titreşim demektir.Vibratör de titreşim veren alet,aygıt ya da aparat demektir.Ancak,masaj aletleri için -sadece açıklamalı kullanım kılavuzlarında,anlama kolaylığı sağlamak amacıyla vibratör kelimesi kullanılırken- tanımlama ve adlandırma alanında "masaj aleti" ismi kullanılır.Vibratör ise "sex shop" ürünlerinden olup kadınlar için üretilir.Peki şimdi söz konusu olan hangisidir? Kıvırtmadan söylemek gerekirse telefonlara banal bir şekilde "alo ne koyiym" espirisi yapan birinden,hangisi beklenirse odur,diye düşünüyorum.Tabi bu benim düşüncem,doğru ya da yanlış,düşünce ve ifade özgürlüğüm yani,kimseyi bağlamaz.

  Yazıklar olsun - tekavutgedikli

  Ne mustafa keser i korumak için yazıyorum ne de başka bir şeyi. Yakında sert ve sivri olan her şeyi yasaklarsınız. titreyenleri yasaklarsınız ondan sonra milleti cennetinizde 16 yaşındaki kızlar vaadederek düşünmeden sormadan ezberci bir toplum yapmaya çalışırsınız. Sizden her şeyi beklerim. Kabahat sizde değil kadınlıkları ile ilgili her şeyin erkeklerin tekelinde erkeklerin iki dudağının arasında olmasına rağmen hala onlara biat eden kadınlar la, gün geçtikçe çirkinleşen çerkefleşen duygularını hıyar a muza v b sebze meyvaya takıntılarıyla, birşeyler yapmaya çalışan ucubiklere ses çıkarmayan erkeklere yazıklar olsun.