RTÜK'ün sitesine rağbet var

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), internet sitesinde çocukları sanal âlemdeki 'zararlı' yayınlardan korumaya yönelik filtre programı yayımlayınca rağbet gördü.

ANKARA - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK), internet sitesinde çocukları sanal âlemdeki 'zararlı' yayınlardan korumaya yönelik filtre programı yayımlayınca rağbet gördü. 27-29 Mart tarihleri arasında 'www.rtuk.org' adresini ziyaret eden 152 bin 934 kişi ücretsiz filtre programını indirdi.
İnternet sitesinde anasayfada elinde sarı çiçekler tutan bir çocuğun elleri görülüyor. Bu bölüme tıklandığında 'Çocuk Bölümü' ve 'Ebeveyn Bölümü' adlı iki başlık çıkıyor. Ebeveyn bölümündeki güvenli internet seçeneği tıklandığında saniyelik aralıklarla program ücretsiz olarak indirilebiliyor. RTÜK'ün telefon hattı da program konusunda bilgi almak isteyen ebeveynlerce kilitlendi.
RTÜK Başkanı Zahid Akman, program sayesinde ailelerin internetle ilgili endişelerinin büyük ölçüde giderileceğini belirtirken, "Yine de en etkin denetimin ebeveyn denetimi olduğu unutulmamalıdır" dedi. Uzmanlarsa filtre ve engelleyicilerin kusursuz olmadığına, uygunsuz içeriği engellemede zaman zaman başarısız olabileceği uyarısında bulundu.
Filtreleme araçlarının ebeveyn gözetiminin yerini almaması gerektiğini söyleyen uzmanlar, "Uzun vadede ebeveynlerin bilinçlendirilmesi ve teknik olanakları da kullanarak çocuklarını zararlı internet içeriğinden nasıl koruyabilecekleri konusunda eğitilmesi gerekli" diyor.
Anında yaptırım geliyor
İnternet yoluyla işlenen suçlarla mücadeleye ilişkin yasa tasarısı üzerindeki çalışmalarını tamamlayan TBMM Adalet Alt Komisyonu da çocuk pornosu yayımlayan sitelere anında yaptırım yolunu açmıştı. Buna göre, Telekomünikasyon İletişim Başkanı, savcı ve mahkeme kararını beklemeden, çocukların cinsel istismarına yönelik yayın yapan sitelerin yayınını doğrudan kapatabilecek. (aa, Radikal)