RTÜK'ün yeni başkanı Prof. Dr. Davut Dursun

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) yeni başkanı AKP kontenjanından Prof. Dr. Davut Dursun oldu. Prof. Dursun 7 oyla başkan seçildi. CHP kontenjanından Hülya Alp de RTÜK başkanlığına adaydı.Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) başkanlığına Prof. Dr. Davut Dursun seçildi. RTÜK’te başkanlık seçimlerinin ardından toplantı salonundaki düzenlenen basın toplantısı Dursun’un başkan olmasına karar verildiği bildirildi. 

DURSUN: AB’YE UYUM İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Yeni Başkan Davut Dursun, AB müktesebatına uyum konusunda çalışacaklarını açıkladı.  Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanlığına AKP kontenjanından gelen üye Davut Dursun seçildi. Üst Kurul Başkanvekili ise İlhan Yerlikaya oldu. Davut Dursun, AB Müktesebatına uyum konusunda çalışacaklarını açıkladı.
RTÜK Başkanı ve Başkanvekili’nin seçildiği toplantının ardından bir basın toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan eski Başkan Zahid Akman, birlikte çalıştığı kurul üyelerine, muhatap olduğu radyo ve televizyon kuruluşlarının yöneticilerine ve çalışanlarına, muhatap olduğu Bakanlar’a, Başbakan’a ve Cumhurbaşkanı’na teşekkür ederken, özellikle son 1 yılda hakkında çıkan Deniz Feneri’yle ilgili haberler konusunda hukuk mücadelesi sürdürdüğünü söyledi. Akman, televizyon haberciliği için rehber kitap hazırladıklarını ve bu kitabı tüm televizyon habercilerine dağıtacaklarını açıkladı.


Başkanlığa seçilen Davut Dursun ise, görsel-işitsel medya sektörünün son derece canlı, hareketli ve teknolojik olarak da gelişmeye duyarlı bir sektör olduğunu belirterek yapılan düzenlemelerin kısa sürede demode olduğunu, yeni düzenlemelerin gündeme geldiğini ifade etti.
Türkiye’nin AB ile tam üyelik sürecinde medya sektörünün de önemli bir yer tuttuğuna dikkat çeken Dursun, 35 fasıldan biri olan "Bilgi Toplumu ve Medya" faslının tam üyelik müzakereleri çerçevesinde açıldığını, ama henüz kapatılmadığını anımsattı. Müktesebatın uyumlaştırılması çerçevesinde, Türkiye’de muhatap kuruluşlar olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünün gerekli uyumlaştırma çalışmalarını, yasal düzenlemeleri gerçekleştirdiğini, ancak RTÜK’ün henüz bu çalışmayı tamamlayamadığını ifade eden Dursun, "Önümüzdeki dönemde sanıyorum RTÜK Yasası’nın AB ve Avrupa Parlamentosu’nun yayımladığı görsel-işitsel medya direktifi çerçevesi içerisinde uyumlaştırılmasına yönelik olarak bir çalışma gerçekleştirilecek. Öncelikli konumuz kanaatimce bu olacak" diye konuştu. Dursun, Türkiye’nin nispeten geri kaldığı sayısal yayıncılığa geçiş konusunda da çalışacaklarını ifade etti. (ANKA)


DURSUN’UN ÖZGEÇMİŞİ
Artvin’in Borçka ilçesinde 1953 yılında doğan Dursun, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesinde lisans, İktisat Fakültesi Siyaset İlmi Enstitüsünde yüksek lisans ve Sosyal Bilimler Enstitüsünde doktora öğrenimi gördü.
Milli Eğitim Bakanlığında sınıf öğretmeni ve okul yöneticiliği, Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde Araştırma Görevlisi olarak çalışan Dursun, bir uluslararası yayıncılık ve araştırma kurumunda modern dönem Türk ve İslam dünyası sahasında editörlük ve ansiklopedi madde yazarlığı görevlerini yürüttü. Dursun, Sakarya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü Siyaset ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalında da öğretim üyeliği yaptı.
TBMM tarafından 13 Temmuz 2005’te RTÜK Üyeliğine seçilen Dursun’un, Türk siyasal hayatı, modern dönemdeki sorunlar ve süreçlerle ilgili yayımlanmış çalışmaları, çevirileri ve ansiklopedi maddeleri bulunuyor. Türk demokrasisinde krizler üzerinde belgesel türü çalışmalar yürüten Dursun’un "Osmanlı Devletinde Siyaset ve Din", "İslam Dünyasında Dayanışma Hareketleri", "Ortadoğu Neresi?", "İslam Dünyasında Entegrasyon Hareketleri", "Demokratikleşemeyen Türkiye", "Ertesi Gün/Demokrasi Krizlerinde Basın ve Aydınlar", "27 Mayıs Darbesi", "Siyaset Bilimi", "12 Mart Darbesi", "12 Eylül Darbesi" adlı eserleri bulunuyor.(aa, anka)