Ruh hastalığı hastanesinde bu kez de tuhaf bir 'cinayet'

Hastalara kötü muamele, cinsel taciz ve uyuşturucu satışı iddiasıyla konuşulan Adana Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, bir de cinayet işlendiği anlaşıldı.

ADANA - Hastalara kötü muamele, cinsel taciz ve uyuşturucu satışı iddiasıyla konuşulan Adana Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi, bir de cinayet işlendiği anlaşıldı. Dava kayıtlarına göre, ölen 'akli dengesinin yerinde olup olmadığının belirlenmesi için' hastaneye götürülen Kemal Altıner. Öldürense hastanede tedavi gören ve cezai ehliyeti bulunmayan bir hasta.
Aksaray'da 'güvenlik güçlerine direnme ve kamu malına zarar vermek' suçundan gözaltına alınan 47 yaşındaki Kemal Altıner, akıl hastası olup olmadığının belirlenmesi için geçen 22 Haziran'da Adana Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi'ne gönderildi. 3'üncü erkek servisine yatan Altıner, 23 Haziran'da serviste yatan hastaların temizliği için banyoya götürüldüğü sırada aynı servisteki hastalardan 35 yaşındaki H.Ş. ile belirlenemeyen nedenle kavga etti. Kavgada H.Ş., Altıner'i yumruklayarak dövdü.
Hastabakıcıların güçlükle engel olduğu kavgadan sonra Adana Numune Hastanesi'ne götürülen Altıner, üç gün sonra 'künt kafa travması'na bağlı beyin kanamasından öldü.
'İfade inandırıcı değil'
Tedavisi süren ve raporu bulunan katil zanlısı H.Ş.'ye, 'ölüme sebebiyet verecek şekilde kasten yaralama'dan dava açıldı ama iddianameyi hazırlayan cumhuriyet savcısı, sanığın akıl hastası olması nedeniyle cezalandırılamayacağını, akıl hastalığına özgün güvenlik tedbirlerinin uygulanmasını istedi. Sanıksa savunmasında ölen kişiyi kendisinin değil, hastabakıcıların döve döve içeri soktuğunu söyledi. Ancak ifade, tanık ifadeleriyle örtüşmediği için 'inandırıcı bulunmadı'.
Aynı hastanede daha önce hastalara uygulanan şiddet ve hastabakıcıların hastalara uyuşturucu satışı TV kameralarına takılmış, ardından iki başhekim de dahil hastane görevlileri hakkında dava açılmıştı. Ancak daha sonra olayı görüntüleyen TV muhabiri ve kameralarda hastalara uyuşturucu verirken görüntülenen hastabakıcı hakkında da sansasyonel haber hazırlamak için uyuşturucu temin etmek suçundan dava açıldı. (dha, Radikal)