Ruhat Mengi de Vatan'dan gönderildi

Ruhat Mengi de Vatan'dan gönderildi
Ruhat Mengi de Vatan'dan gönderildi
Ruhat Mengi'nin Vatan gazetesindeki görevine son verildiği belirtildi. Gazete daha önce de Can Ataklı ve Mustafa Mutlu'yla yollarını ayırmıştı.

 

Sözcü gazetesine konuşan Ruhat Mengi şunları söyledi: “Diğer arkadaşlarımızdan sonra sıranın bana geleceğini biliyordum. Fakat diğer arkadaşlardan bir farkım şu: Benim bugüne kadar hiçbir yazıma itiraz edilmedi, tüm meslek hayatımda yayımlanmamış tek bir yazım yok. Bunun yanında, patrondan gelen ‘uyarı’ da olmadı. ‘Çünkü ben uluslararası basın ilkelerine saygılı, normal eleştiri sınırları içinde yazmaya son derece dikkat ettim. İlk yayından kaldırılan televizyon programı da (Her Açıdan) benim programımdı. Özgür medyası olmayan bir demokrasi olabilir mi? ‘Mısır’da, Irak ’ta Suriye ’de özgürlük yok’ diyorsun, ancak ülkende eleştiren köşe yazarlarını işten attırıyorsun, televizyonları ve gazeteleri seçim öncesi ele geçiriyorsun.
Vatan’ın kurucu yazarlarındanım. Gazetenin devam etmesi için, ayakta kalması için ben bugüne kadar ayrılmadım. Sonunda işime son verildi. Başbakan veya Cumhurbaşkanı bu ülkede basın özgürlüğü var demesinler, ileri demokrasi demesinler.
Bu durum komediden farksızdır.
Hükümet baskısı dışında vurgulanması gereken şu; işadamlarının medya patronu olmak istemesi ülkeye zarar veriyor. Medya patronluğu sevdasından vazgeçmeleri gerekiyor. Kendim için olduğundan daha fazla ülkem için üzülüyorum.”

Sözcü


  http://www.radikal.com.tr/116462211646225

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  NIHAYET - 14Bernard

  Basamaklari kalem gucuyle degil insan gucuyle cikanin sonu boyle olur.Kendisini oraya getiren bile birsey yapamaz.

  buldular samaroglanini... - ckk

  Turkiye kotu gazeteciler cenneti. "uluslararasi standartlar"mis, duy da inanma... Dogan medyasi, onun uzantilari, Gungor/Ruhat Mengi de bu gruba dahil... dunyanin gelismis hicbir demokrasisinde saygideger bir gazetecilik yapamayacak, "gazeteci" titrini haketmeyen insanlar. Simdi tarihin coplugune gonderilirken adet oldu "demokrasi yok, basbakan gondertti" diye magdur rolune soyunmak... Kimse aramayacak sizi.

  Bir Madalya - Hayal Denizi03

  AKP Deyince tahammülsüzlük gelir akla, Adı Vatan olsa da iktidar önünde atar takla! Ruhat Mengi'nin işine son verilmiş, Olsun! Övünç madalyası, taltiftir Ruhat'a

  sebep-sonuç - gemerekli

  Peki ortamda haksızlık varsa sizin istifa etmeniz gerekiyordu. En büyük tepki alıp başını gitmektir. Eğer gerçekten doğruları yazıyorsanız zaten, birileri mutlaka size sahip çıkardı. Ama siz beklediniz. Neyi beklediniz. Ayrıca ayrılan arkadaşlarınızdan sonra yazdıklarınızda acaba neleri eleştirdiniz ? Ya da eleştirebildiniz mi. Bu soruları Ruhat Mengi'nin kendisine sorması gerekiyor.

  Neden insan kendine bakmaz - Dedemkorkut

  Her kovulan hükümeti suçluyor. Bayan Mengi'yi Star tvdeki proğramından çok iyi tanıyorum. İktidarı eleştirmeyen konuklarına resmen karşı çıkıyor, onlarla tartışıyordu. Kendisi de alenen iktidar karşıtlığı yapıyordu. Onu kovan iktidar olsaydı bunu taa o zaman yapması gerekirdi. Çünkü o zamanlarda sunduğu proğramlardaki tavrı kovulmayı fazlasıyla hakediyordu. İnsanoğlunun en büyük eksiği kendini sorgulayamamasıdır.