Ruhban Okulu 'müftü'ye bağlı

Ruhban Okulu 'müftü'ye bağlı
Ruhban Okulu 'müftü'ye bağlı
Papaz yetiştiren Heybeliada Ruhban Okulu'nun kaderi müftülerin elinde. Batı Trakya'daki Türklerin seçilmiş müftüleri tanınırsa, 42 yıldan beri kapalı olan Heybeliada Ruhban Okulu açılacak.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Heybeliada Ruhban Okulu’nun yeniden açılıp açılmayacağı yılan hikâyesine döndü. Hükümet, 1971 yılından bugüne kadar kapalı olan okulun açılışına sıcak baksa da Yunanistan’dan ‘adım’ bekliyor. Ortodoks din adamı yetiştiren Ruhban Okulu’nun kaderi Müslüman müftülerin statüsüne bağlı görülüyor. Hükümet, Ruhban Okulu’nun açılabilmesi için Yunanistan’ın Batı Trakya Türklerinin seçtiği müftüleri tanımasını önkoşul olarak sunuyor. 

‘Milli güvenlik’ sorunu degil

Türkiye ’nin yurtdışında en fazla zorlandığı konulardan birisi Heybeliada Ruhban Okulu’nun 42 yıldır kapalı halde bulunması. Bugüne değin ‘milli güvenlik’ sorunu olarak görüldüğü için kapalı olan okulun açılmasına artık sıcak bakılıyor. Hükümet içinden birçok isim de bu konuda açıklama yapmıştı. Heybeliada Ruhban Okulu’nun herhangi bir yasal düzenleme olmadan da açılabileceği söyleniyor. Nitekim Patrikhane Avukatı Kezban Hatemi, Başbakan Erdoğan ’ın Milli Eğitim Bakanlığı ’na vereceği bir talimatla bile açılışın mümkün olduğunu söylüyor. Aynı görüşü daha önce Milli Eğitim Bakanlığı yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik de dile getirmişti.
Ruhban Okulu’nun açılışının yasal açıdan bu kadar kolay olmasına karşın ‘mütekabiliyet’ yani karşılıklılık esası burada da devreye giriyor. Hükümet, Yunanistan’dan karşı bir adım bekliyor. Türkiye’nin beklediği adımlar Batı Trakya’daki Türk azınlığın demokratik haklarına kavuşması.
Batı Trakya’da 1.3 milyon Müslüman Türk’ün yaşadığı söyleniyor. ‘Türk’ azınlığın en büyük sorunlarının başında kendi seçtiği müftülerin atanmaması geliyor. Yunanistan, seçilmiş müftülerin yerine atama yapıyor. İskeçe ve Gümülcine’de seçilmiş ve atanmış müftüler bulunuyor. Batı Trakya’daki Türk azınlığın dini nikâhını da atanmış müftüler kıyıyor. Cami imamları da Yunanistan tarafından atanmış müftülerce belirleniyor. 

‘Türk’ kelimesine dava

Yunan Parlamentosu geçen günlerde 250’ye yakın imamın Hıristiyanların da içinde bulunduğu heyet tarafından atanmasına imkân sağlayan bir tasarıyı kabul etmişti. Yunanistan, Batı Trakya’da ‘Türk’ kelimesinin kullanımını kısıtlıyor, belli yerlerde yasaklıyor. Gümülcine Türk Gençleri Birliği ismindeki ‘Türk’ kelimesine geçen günlerde dava açılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/114618711461872

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  PAPAZ - HARAYDIN

  Papaz yetiştirmek için başkasından insanlık beklemeye gerek yok. Müftü ayrı papaz ayrıdır. Müftüleri başkası kabul etmese de iki ayrı şey birbiriyle cem edilmez. Müftünün papaz yetişmesine engel yada vasıta kılınması kabul edilemez. Papaz yetiştirmenin tek şartı vardır. teoloji fakültesi. Ortaçağ cehaleti ile temel eğitim düzeyinde papaz olmaz. Cehalete bizim aracılık etmemiz hiç olmaz. Kurmak isteyen Kilise vakfı YÖK'e bağlı Teoloji fakültesi kurar. Müftü şartına bağlı papaz ne ola ki?

  MÜFTÜ NE DEMEK CEHALET BEKÇİSİ Mİ - HARAYDIN

  İmam yetiştiren okul müftüye bağlı değil papaz yetiştiren okul müftüye bağlı , bazıları insan aklıyla dalga geçmeyi marifet mi sanıyor yoksa kıyamet iyice yaklaştı kimsenin haberi mi yok? Bu nasıl bir tiyatro? İnsanlığın en büyük düşmanı cehalettir. Şeytan cehaleti kullanarak insanı yoldan çıkarmakta, Hz.Adem'in torunları tiyatroyu hayat zannetmektedir. Bu devirde cahilden papaz da olmaz imam da olmaz. Bu devirde lise statüsünde eğitim zorunlu temel eğitimdir, teoloji eğitimi aşmayandan imam da olmaz papaz da. Ne demek müftüye bağlı papaz okulu bunu önce şiddetle Diyanet reddetmelidir. Bu memlekette teoloji üniversitesi açmanın yolu bellidir. Ortaçağdan kalma okul ve yöntemle yetişecek cahillerden papaz olmaz. Kimse cehalete çanak tutamaz. Kilise vakfı kurar Teoloji üniversitesi, YÖK mevzuatında İlahiyat muadili fakülteden papaz yetişir. Bu devirde ilahiyat fakültesi bile yetmez. İsevi İlahiyat fakülteside kitab-ı Kebir-i Kainat'ın yaratıcısı adına din öğreteceğim iddiasında olduğuna göre onun kainat kitabını da okumak zorunda,yani Teoloji üniversitesinde Teoloji Fakültesi temel Bilimler Fakültesi ile birlikte okumak zorunda. Kimse cahile papaz diyemez, üniversite dışından cehaleti ortadan kaldıracağını ve imama papaz yetiştireceğini iddia edemez. Müftü otursun hergün birbirini öldürmeyi müslümanlık sanan dil renk kavim kabile cehaletiyle ayrışan çatışan müslümanları cehaletten kurtarmak için uğraşsın Papaz yetişmesine gözcülük edeceğine, insan aklıyla kim bu dalga geçenler?