Ruhban Okulu müzikle 'açılacak'

Ruhban Okulu müzikle 'açılacak'
Ruhban Okulu müzikle 'açılacak'
42 yıldır kapalı olan Ruhban Okulu, pazar günü konser için kapılarını açacak. Konserde Yunan ve Türk sanatçılar birlikte sahneye çıkacak.
Haber: SERDAR KORUCU / Arşivi

Açılıp açılmayacağı konusu yıllardır özellikle Türkiye -Yunanistan arasında ‘diplomatik savaşlar’a sahne olan Heybeliada Ruhban Okulu, pazar günü kapılarını açıyor. Ancak açılış nedeni eğitim değil, konser. ‘Yunanistan’dan Türkiye’ye Kültür Yolculuğu’ etkinliğinde Türk ve Yunan sanatçılar Ruhban Okulu’nda birlikte sahne alacak.
1844’te Hıristiyan Ortodokslar arasında dini birliği korumak amacıyla teoloji okulu olarak kurulan ve 1971’de kapatılan Heybeliada Ruhban Okulu, son dönemlerde alevlenen tartışmalarla yeniden gündemde. Önce açılışına ilişkin düzenlemenin ‘Demokratikleşme Paketi’nde olduğu iddia edilen, ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “Gerçekleşmesi için birtakım iç dış şartların olgun hale gelmesi lazım” sözleriyle açılma beklentisi oluşan Heybeliada Ruhban Okulu’nda son günlerde farklı bir hazırlık var.
127 yılda 1000’e yakın mezun veren ve mezunları arasında 12 İstanbul Patriği bulunan Ruhban Okulu’nda 22 Eylül Pazar günü ‘Yunanistan’dan Türkiye’ye Kültür Yolculuğu’ etkinliği düzenlenecek. ‘Heybeliada Dini Müzik Sempozyumu’nun ardından saat 18.30’da başlayacak etkinlikte Yunan ve Türk sanatçılar bir araya gelecek. Etkinlik için Yunanistan’dan müzisyen Eleni Tsaligopoulou ve Kostas Thomaidis gelirken, onlara Türkiye’den Mustafa Doğan Dikmen, Engin Arslan ve Heybeliada’ya yerleşen Yunan sanatçı Vassiliki Papageorgiou eşlik edecek.
Etkinlikte ayrıca şef Stathis Soulis yönetiminde Mızraplı Telliler Orkestrası ‘Thanasis Tsipinakis’ ile ‘Bosphorus’ orkestrası da yer alacak.
Yunanistan’dan gelecekler arasında piyanist Yorgos Andreu ve klarnetçi Manos Ahalinotopulos da bulunuyor. Etkinliğe dini liderler de katılacak. Konseri izleyecekler arasında İstanbul Rum Patriği Bartholomeos ile 20-23 Eylül arasında İstanbul’u ziyaret edecek olan Bulgaristan Patriği Neofit de yer alacak. 

Sergi düzenlenmişti

Heybeliada Ruhban Okulu 29 Ağustos 2010’da da kapılarını açmış, Yunanistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu ile Atina Belediyesi’nin ev sahipliğinde ‘İstanbul’un İzini Sürmek’ adlı sergi düzenlenmişti. Serginin açılışı, Heybeliada Aya Triada Kilisesi’ndeki ikindi ayininden sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından yapılmış, sergideki eserler 20 günlüğüne kapılarını açan Heybeliada Ruhban Okulu’nda sergilenmişti.

‘Hükümetin yeterli gücü var’


Konserde yer alan sanatçılardan biri Vassiliki Papageorgiou. Türkiye’de özellikle İlhan Şeşen ve Grup Gündoğarken ile yaptığı düetlerle tanınıyor. Özellikle de ‘Rüzgâr’ şarkısı ile…
Ailesinin kökeni İzmir ve Midilli Adası’na uzanıyor. Atina’da doğan sanatçı 20 yıl önce Türkiye’ye konser vermeye geldi ve kaldı. Son 18 yıldır da Ruhban Okulu’nun ihtişamlı binasının bulunduğu Heybeliada’da yaşıyor. Bu yüzden pazar günü gerçekleşecek olan konser onun için ayrı bir önem taşıyor. Konserin yapılacağı yer Heybeliada Ruhban Okulu olunca Papageorgiou ile bu konudaki beklentilerini de konuştuk.
Atina’dan geldiniz ve İstanbul’da yaşamak için Heybeliada’yı seçtiniz. Bu adanın sizin için ne anlamı ne?
Bu şehre ‘Kompania Rembetika’ ile birlikte ilk kez 1993’te geldim. Aslında 3 hafta kalacaktım, ardından 3 aya çıktı. Sonundaysa temelli yerleşmeye karar verdim. Çünkü burada çok büyük bir müzik hafızası var. Geleneksel müzik çok güçlü. Kültürümüzü korumamız gerekiyor. Kendi geleneğimizi bilirsek ötekinin geleneğini daha iyi takdir edebiliriz. Aslında bu bir anahtar.
Ancak bu kültürün devamı için gerekli yerlerden biri olarak gösterilen Heybeliada Ruhban Okulu hâlâ kapalı. Son günlerde ise demokratik açılımda yer alacağı iddiaları var.
Bu ada için eskiden ‘yüzen üniversite’ deniliyordu. Nedeni burada eğitimin yüksek seviyesi ve kültürüydü. Hem Rum hem Türk okulları vardı. Şimdiyse bir üniversite kapalı duruyor. Çok yazık oluyor. Yeniden açılması sembolik olarak çok önemli. Korku ve kuşkuların aşılması gerekli. Bu ada yeniden kültür adası olabilir. Bütün kültürleri birleştiren bir adaya da dönüşebilir. Bu ütopya değil, yeter ki yeterli irade olsun.
Yıllardır Türkiye’desiniz ve her iktidar döneminde Heybeliada Ruhban Okulu için söz verildiğine şahitsiniz. Sorun idarede mi iradede mi?
Okulun açılacağı sürekli söyleniyor ama olmuyor. Niyet var ama engeller çıkıyor. Bu bence irade meselesi. Hep sorun idareden çıkıyormuş gibi görünüyor ama irade gerekli.
Siz AK Parti iktidarından umutlu musunuz?
Bu hükümet azınlıklar konusunda daha duyarlı. Yeterli gücü de var. 11 yıldır ülkeyi yönetiyor. İrade ve daha iyi bir gelecek inancı varsa bütün idari engeller de kaldırılabilir. Ruhban Okulu açılırsa herkes sevinecek. Eminim ki karşı çıkan insanlar bile kabul edecek. Bu sadece din değil aynı zamanda bir kültür konusu.

Neden kapalı?

1971’de Anayasa Mahkemesi tarafından bütün özel yükseköğretim kurumlarının bir devlet üniversitesine bağlanması kararlaştırılmış ve Heybeliada Ruhban Okulu da ‘özel yüksekokul’ statüsünde değerlendirilmişti. Okulun varlığını sürdürebilmesi için bir Türk üniversitesi veya bir ilahiyat fakültesine bağlanma şartı getirilmişti. Patrikhane bu durumu kabul etmeyince Heybeliada Ruhban Okulu kapatılmıştı.


  http://www.radikal.com.tr/115146811514683

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÜZÜM YEMEK 2 - HARAYDIN

  Burası bir üniversitenin Teoloji fakültesi yada bir ilahiyat fakültesinin İsevi İlahiyatı bölümü olması gerekiyordu, Patrikhane bu durumu kabul etmeyip ya özel oluruz ya kapatırız dedi ve özel okul imkanı olmadığından Heybeliada Ruhban Okulu kapandı. Oysa sonradan Vakıf Üniversitesi olarak özel okullar yeniden açıldı. Ya kendisi bir vakıf üniversitesi kuracak ya bir Vakıf Üniversitesinin Teoloji ya da İsevi İlahiyatı Fakültesi olacak. Mesele bu kadar basitken kendini olmayan bir kanuna tabi kılar gibi devletin kanunlarına müracat etmeyip kapattılar açmadılar, açtırmıyorlar ucuz siyaset yapmaktır, ki eğitimde ucuz siyaset mümkün değildir.

  üzüm yemek 1 - HARAYDIN

  42 yıldır kapalı olan Heybeliada Ruhban Okulu, 1844’te Ortodoks teoloji okulu olarak kuruldu, 1971’de EĞİTİMDEN KENDİLİĞİNDEN VAZGEÇTİ. Kimse onlara eğitimi durdurun demedi, sadece eğitim kanunu değişti, herkes gibi yeni kanuna uyun dendi. Heybeliada’ya eskiden eğitimin yüksek seviyesi ve kültürünü ifade etmek için ‘yüzen üniversite’ denirmiş. Yani Heybeliada Ruhban Okulu ÜNİVERSİTE statüsünde bir okuldu. İki asır önceki dünya elbette aynı değil. Şimdi üniversite bitirmeyen, iki dil bilmeyen kişiyi Ruhban Okulu Mezunu diye dünyaya salamazsınız. Olacak iş belli. Bir Vakıf Üniversitesi Teoloji ya da İlahiyat Fakültesi açacaksınız hepsi bu. Sizin istediğiniz İstanbul patrikliğine bağlı bir okul. Kusura bakmayacaksınız. Devlet içinde devlet gibi hareket etme lüksünüz olamaz. Burada okullar ya bakanlığa ya YÖK’e bağlı kamu, özel veya Vakıf okulu olur. 1971’de bütün özel yükseköğretim kurumları kapatıldı, Heybeliada Ruhban Okulu’da kamu kurumu olmak istemediğinden doğal olarak kapandı.

  tarih bilmiyorlar. - likapa

  ben türkiyede azınlıklarla ilgili atılan her adımın yunanistanda karşılığı alındıktan sonra atılması taraftarıyım.insan hakkı falan hikaye. dünyada işler böyle dönmüyor.yunanistandaki türk ve müslümanların hakkı yok mu, sadece bizdeki azınlıkların mı hakkı var.bizim sözde entellektüellerimiz ihanet içindeler.tarih bilmiyorlar.