'Ruhsat alanların üçte biri sorunlu'

Bakırköy Devlet Hastanesi'ne silah ruhsatı almak için üç buçuk yılda sağlık raporu başvurusunda bulunan16 bin kişi üzerinde araştırma yapan Bakırköy Psikiyatri Araştırma Merkezi yöneticisi psikiyatr Ayhan Akcan...
Haber: FUNDA KESKİN / Arşivi

İSTANBUL - Bakırköy Devlet Hastanesi'ne silah ruhsatı almak için üç buçuk yılda sağlık raporu başvurusunda bulunan16 bin kişi üzerinde araştırma yapan Bakırköy Psikiyatri Araştırma Merkezi yöneticisi psikiyatr Ayhan Akcan, "Başvuruların sadece yüzde 5'i geri çevrildi. Bence üçte biri silah almamalıydı" dedi.
Dr. Akcan, Türkiye'nin gelişmiş ülkelerle karşılaştırıldığında, maganda kurşunuyla ölümler ve vücudunda mermiyle yaşamak zorunda kalan insan sayısında dünyada birinci ve ayrıca silahla meydana gelen ölümlerde ABD ve Arjantin ardından üçüncü olduğunu belirtti. Silah düşkünlüğünün, alkol, sigara gibi bağımlılık yarattığının tespit edildiğini belirten Akçan şöyle devam etti:
"Üç buçuk yılda sağlık raporu almak için Bakırköy Devlet Hastanesi'ne 16 bin kişi başvurdu. Bunların heyet muayenesinde bulundum. Çoğunluğuna olumlu, ancak sadece yaklaşık yüzde 5'ine olumsuz rapor verildi. Ruhsat alanların çoğunda psikolojik problem var. Tespitlerime, göre ruhsat verilen üç kişiden biri uygun değil. Kurum olarak bu konuda çalışmamız gerekiyor ancak sistem izin vermiyor. Hekimler olarak muayeneden geçirdiğimiz kişilerle bire bir diyaloğa girmememiz gerekiyor. Çünkü bu kişi ruhsat alamazsa, baskılara maruz kalıyoruz."
'Cinayetlerde imzamız var'
Türkiye'de cinayetlerin önemli bir kısmının ruhsatlı silahla işlendiğine dikkat çeken Akçan, "Dolaylı da olsa cinayetlerde bizim de imzamız var" dedi. Akçan, ruhsatı yenileme süresinde beş yılın, ikiye indirilmesini istedi.


    http://www.radikal.com.tr/7562917562910

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.