Ruhsat rüşvetine 120'şer yıl istendi

Ruhsat rüşvetine 120'şer yıl istendi
Ruhsat rüşvetine 120'şer yıl istendi
İzmir'de rüşvet karşılığı işyerlerine ruhsat verdiği iddia edilen 56 sanık hakkında 12 ile 120'şer yıl arası hapis cezası istendi
BAHRİ KARATAŞ

İZMİR - Konak Belediyesi'nde gerçekleştirilen rüşvet operasyonunda 18'i tutuklu 56 sanık hakkında Ağır Ceza Mahkemesi'nde 12 ile 120'şer yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı. Kamu görevlisi olan sanıkların 10'ar kez cezalandırılması istendi. Sanıklar önümüzdeki ay hakim karşısına çıkacak.


Yaklaşık 10 ay önce, ‘Alsancak ve Kemeraltı esnafı’ imzalı bir ihbar mektubunun Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaşmasıyla soruşturma için düğmeye basıldı. Mektupta, Konak Belediyesi'nde seçimlerden sonra rüşvet alınmadan ruhsat verilmediği, örgütlü bir yapı içinde, ruhsat alması mümkün olmayan işletmelere rüşvetle ruhsat verildiğinin öne sürülmesiyle memur suçlarına bakan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Şinasi Aygün'ün talimatıyla harekete geçen Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, kod adı ‘Çağlayan’ olan operasyonu gerçekleştirdi. Üç ay önce düzenlenen operasyonda, Konak Belediyesi Ruhsat Denetim Şubesi'nde görevli 8 memur, encümende görevli CHP'li Konak Belediye Meclis eski Üyesi Ş.U., 3 zabıta memuru, 5 itfaiye görevlisi, iş takipçileri ve işletmecilerin de aralarında bulunduğu 67 kişi yakalandı. Bazıları Emniyet'ten serbest bırakılırken, Adliye'ye sevk edilenlerden 42'si tutuklandı. Avukatların bir üst mahkemeye itiraz etmesi sonucu 24 kişi daha tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.


NELER YAPMIŞLAR
Olayı soruşturan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Şinasi Aygün, 18'i tutuklu 56 sanık hakkında ‘rüşvet verme ve alma’ suçlarından 12 ile 120'şer yıl hapis cezası istemiyle Ağır Ceza Mahkemesi'nde dava açtı. Savcı Aygün, iddianamede rüşvet çarkının nasıl döndüğünü detayları ile anlattı. İddiaya göre, Konak Belediyesi Ruhsat Müdürlüğü görevlileri yaptıkları denetimlerde, ruhsatsız olan veya ruhsata aykırı faaliyet gösteren yerlerin tespitinden sonra bu işyerlerine ruhsat alabilmeleri için eksikliklerine göz yumdu, “Yapı yönünden ruhsat almasında sakınca yoktur” şeklinde rapor tanzim edilip rüşvet alındı. Memurların aldıkları rüşveti, kendi aralarında ‘Arpa’ olarak nitelendirdikleri belirtildi. Ayrıca, mühürlenmesi gereken işyerlerine rüşvet karşılığında, fiziken mühürleme yapılmadığı, evrak üzerinde işlem yapılarak faaliyette bulunmasına göz yumulduğu vurgulandı. Sanıkların, bazı işyerlerinin itfaiye yönünden belirlenen şartlara haiz olmamasına rağmen olumlu rapor düzenleyerek ruhsat almasını sağladıkları, başka işyeri ve binaların fotoğraflarının dosyalarına konulduğu kaydedildi. SİT kapsamına giren bazı binalar ve eklentilerinde tadilatla değişiklik yapılmasına göz yumulduğu, prosedür gereğince ruhsat almasında herhangi bir sakınca olmayan vatandaşların işlerinin zorlaştırılarak menfaat sağlamak amacıyla anlaşmalı iş takipçilerine yönlendirildiği öne sürüldü. İmar ve itfaiye yönetmeliği yönünden sorunlu 30 işyerine, görevlilerin, kendi denetimlerinde ‘Uygundur. Ruhsat almasında mahsur yoktur’ raporlarını tanzim ettikleri kaydedildi. Konak Belediyesi'ndeki operasyona konu olan usulsüz ruhsat kapsamında geçen yıl açılışı yapılan bir otelin altında açılan işyerlerinin de bulunduğu, son yıllarda açılan bazı butik otellerin ruhsatlarının da usulsüz olduğu belirtildi.


120'ŞER YIL İSTENDİ
İddianameyi hazırlayıp, sanıkların yargılanması için dava açan Cumhuriyet Savcısı Ahmet Şinasi Aygün, Konak Belediyesi Ruhsat Denetim Şubesi'nde görevli 8 memur, encümen de görevli CHP'li Konak Belediye Meclis Üyesi Ş.U., 3 zabıta memuru, 5 itfaiye görevlisi, iş takipçileri ve işletmecilerinde aralarında bulunduğu 18'i tutuklu 56 sanık hakkında 12 yıldan 120'yıla kadar hapis cezası istedi. Kamu görevlisi olan sanıkların 10'ar kez cezalandırılması istendi. Sanıkların önümüzdeki ay hakim karşısına çıkacağı bildirildi.(dha)