Ruhunuz okunur

Yazı karakteriniz, iç dünyanızı ele veriyor.


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - Yazı karakteriniz, iç dünyanızı ele veriyor. Ruhsal sağlığınız ve karakteriniz hakkında analiz yaptırmak için bir sayfa yazı yazmanız yeterli. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi uzmanlarından psikiyatrist Dr. Nursu Marmara, harflerden bireyin ruh sağlığını okuyor.
25 yıldır bu yöntemle hastalarının, hastalık derecesini ve karakterlerini tahlil ettiğini belirten Marmara'ya göre, yazıdaki harfler sağa yönelik ise dışadönük, sola doğru yatık ise içe kapanık bir yapıya sahipsiniz. Satır aralarındaki boşluğun fazla olması da ciddi organik bozukluğa işaret. Yazıdaki harflerin son vurgularının aşağı doğru kayması yorgunluk belirtisi. Harflerin noktalarının çok belirgin yapılması ise aşırı titizliği ve kuralcılığı gösteriyor.
Kişilik ve ruhsal tahlil
Yazı bilimi olan 'grafoloji' alanında da Türkiye'de tek uzman olan Dr. Marmara, insanların el yazılarına klinik bir yöntem uygulayıp bir yazı skalası hazırlamış. Marmara, yazı analiziyle kişinin beyin ve sinir sistemindeki problemleri, kişilik profilini ve ruhsal durumunu tahlil edebildiklerini söyledi. Analiz için en az bir sayfa el yazısı örneği alındığını belirten Marmara, sayfa sonuna doğru kas sisteminin gevşemesiyle kişinin kendini saldığını ve böylece öz benliğin kâğıda döküldüğünü ifade etti.
Dr. Nursu Marmara, "Ancak analiz yapılırken kişilerin mutlaka yaşını, cinsiyetini ve eğitim seviyesini bilmek gerekli. Y harfinin kuyruğunu tombul ve uzun yazıyorsanız, güdüsel ve biyolojik anlamda deşarja ihtiyacınız var demek. T harfinin üst kısmı daha sert ve keskinse liderlik özelliği taşıyorsunuzdur. Eğer 'F' harfinin üst kısmını manto şeklinde çiziyorsanız koruyucu bir kişiliğe sahipsiniz anlamına geliyor" dedi.
Yazıdan duyguya giden yol
Kişinin yazısından duygulara da ulaşılabildiğini belirten Marmara, yazıların nörofizyolojik bir olay olduğunu ifade etti. Marmara, "Kalemden çıkan duygular kâğıtta toplanır. Yazıyı incelerken 42 bulgu tespit edilir ve bu bulgular olabildiğince yazıda
aranır. Grafolojide yazının üst tarafı zekâ ve entelektüel düzeyi, orta kısım egoyu, alt kısım enerjiyi gösterir" diye konuştu.
Obsesif misiniz?
Marmara, kâğıdın düzensizliği, alanın karışıklığı, aşırı organizasyon, titiz kullanım ve yazının son darbelerindeki tıkanmaların obsesif bozukluğuna işaret olduğunu kaydetti. Dr. Marmara, şunları söyledi: "Bu kişilerin yazılarında sola eğim fazla ise kişi kendi üzerinde aşırı denetim kuruyor demek. Tıkanmalar kas basıncının fazla olduğunu gösterir. Yazılarında sıkıntı yoğunluğu gözden kaçmaz ve kalemin basıncı açıkça görülür. Dağınık yazılar, dar harfler,
yazı karakterinin gevşemesi, darbelerin kırık olması patolojik ve organik bozukluklarının başlıca belirtileridir."
42 bulguya göre tedavi
Grafolojinin teşhiste olduğu gibi tedavi aşamasında da kullanıldığının altını çizen Marmara, tedavi sürecinde hastaların el yazısı örneklerini inceleyerek tedavinin kişiye faydalı olup olmadığını tespit edebildiklerini de açıkladı. Teşhis ve tedavi aşamasında yazı tahlillerine diğer projektif testler uygulandığını belirten Marmara, sonuçların karşılaştırılarak yazıda aranan 42 bulguyu görmeye çalıştığını ifade etti.
Marmara, bu bulguların kâğıda yayılma, yazı hızı, yazıda basınç, gerginlik, harf şekilleri, bağlantı formları ve sözler arasındaki boşluklara göre yazı sahibi hakkında bir karara vardıklarını kaydetti.