'Rum asıllıyım' diyen öğretmene uyarı cezası geldi

'Rum asıllıyım' diyen öğretmene uyarı cezası geldi
'Rum asıllıyım' diyen öğretmene uyarı cezası geldi
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Pendik’te Milli Eğitim Vakfı İlköğretim Okulu’nda görsel sanatlar öğretmeni Ahmet Sarıtaş, okulda Rum asıllı olduğunu dile getirdikten sonra ‘gelişmiş ülkelerle Türkiye ’yi kıyasladığı konuşmalarla milli manevi değerlerin aşağılandığı algısının oluşmasına sebebiyet verdiği’ gerekçesiyle uyarı cezası aldı.  

‘Gerekçe Rumluk değil’  
İddialara göre, 2011-2012 eğitim yılı başında yapılan öğretmenler kurulu toplantısında öğretmen Ahmet Sarıtaş, konu Yunanistan’daki mali krize gelince ‘mali krize rağmen Yunanistan’da öğretmen maaşlarının daha yüksek olduğunu, Türkiye ile kıyaslandığında daha iyi durumda olduklarını’ söyledi. Rumca bildiğini belirten Sarıtaş, ‘Yunanistan’da sivil toplum kuruluşlarının çok güçlü olduğunu, hakların arandığını, Türklerin bu konuda Yunanistan’nın eline su dökemeyeceğini’ dile getirdi.
Sarıtaş, 21 Aralık’ta da Eğitim-Sen üyelerinin de katıldığı iş bırakma eylemine katıldı. Eğitim-Sen 5 Nolu Şube Hukuk Sekreteri Mehmet Sarı’nın anlatımına göre, 21 Aralık’taki eylemin ardından, eyleme katıldığı gerekçesiyle öğretmen Sarıtaş hakkında soruşturma açıldı. Kasım 2012’de Sarıtaş’a gelen tek sayfalık sonuç evrakında şu ifadeler dikkat çekti:
“Okulda zaman zaman kendisinin Rum asıllı olduğunu dile getirdiği, ülkemizle gelişmiş ülkeleri kıyaslama anlamında düşüncelerini açıklarken milli manevi değerlerimizin aşağılandığı algısının oluşmasına sebebiyet verdiği fiilinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 125/A-e maddesi gereği ‘uyarma’ cezası ile tecziyesinin uygun olacağı yönündeki kanaatimizi arz ederiz.”
Öte yandan disiplin yönünden bu cezanın yanı sıra öğretmenin bir de idari yönden okulunu değiştirmesinin uygun olacağına karar verildi. Okul değişikliği öğretmenin itirazları üzerine iptal edildi.
İddiaları sorduğumuz okul müdürü İhsan Koç soruşturmanın asıl gerekçesinin öğretmenin Rum asıllı olduğunu söylemesi üzerine olmadığını belirterek, “Bunların tamamı uydurma. Öyle bir cümle yazacak kadar basit, kimliksiz, kişiliksiz, aşağılık bir insan değilim. Kimsenin kimliği ile uğraşamam. Bu arkadaşlarımızın 1 günlük iş bırakma eylemi oldu” dedi. Müdür Koç iddiaları reddetse de “Türk milli eğitim sistemimizin temel amaçları, ilkeleri vardır. Bu arkadaşımızın kendi kimliğini ön plana çıkararak yapacağı bir çalışma, söylem kusurdur” diye ekledi.  

Rum değil Trabzonlu !  Pendik İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Atasoy ise, soruşturmanın (Müdür Koç ve Öğretmen Sarıtaş arasındaki) tartışmadan kaynaklandığını anlatarak, “Rum falan değil, Trabzonlu. Bunların ikisi geçinemiyor. Problem bu. Öğretmen abartıyor. Uyarı kötü bir ceza değil. Müdür ile aralarında problem var” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1115090111509013

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Biz buyuz - momentum

  Biz Rum asıllıyız. Anadolu'da Rum'duk; ya da Girit'ten geldik mübadelede, Rumca konuşan Müslümanlar olarak. Buralı olduk. Biz Ermeni asıllıydık. Din değiştirdik, Türklere karıştık. Biz Müslüman Sırp'tık Novipazar'da. Türkiye'ye geldik, burayı vatan seçip beğendik. Biz Arnavut'tuk Adriyatik'te; Makedonya'da Torbeş, Bulgaristan'da Pomak, Kosova'da Gorani idik. Kırım'da Cengiz soyundan Tatar, Kafkasya'da Çerkez, Çeçen, Adıgey falandık. Yaşadığımız yerler Türklerin hakimiyetinden çıkarken birer birer, biz de onlarla birlikte göçtük. Onların geldiği yere, Anadolu'ya geldik. Biz Fransız ordusundaki Müslüman Cezayirli ve Tunuslulardık. Güney Cephesinde savaşırken kaçtık, Türklere katıldık. Bize Anadolu'da toprak verdiler ve Türk kadınlarıyla evlendirdiler. Başka biz yok, biz buyuz. Geldiğimiz yer de bu ülke. Bu kadar farklı insanı burada toplayan şey, yaşatmak istediğimiz ortak paydalar. Boşnaklar bunun için huylanıyor, TRT'nin Boşnakça yayın başlatma tartışmalarından. Bundan hoşlanmıyor, bunun bir dışlama başlangıcı olacağını düşünüyorlar. Romantik olamayacak kadar çok çektiler. Ne çare ki kendilerini kredilendirecek köşe yazarları yok. Olmayacak da; onlar, 1970 model sosyalist kavram dağarcıklarına uygun hareketlerin peşindeler, kendilerini gösteren yazılar yazabilmek için. Bu ülkenin milli marşının şairi Kosovalı bir Arnavut. İlk Türk dilbilimcisi ve sözlük yazarı da öyle. Türkçülük ideolojisinin mimarı Diyarbakırlı bir Kürt. Bu ideolojiyi Osmanlı toplumuna ilk takdim eden de bir Kırımlı.

  rum falan değil, trabzonlu - interstellar5555

  trabzonlu olunca rum olamıyor mu?

  ... - Kharon

  Belgede "Rum asıllı olduğu belirlenen öğretmenden Türk olması istenmiş ama direnince uyari cezası verilmiştir" yazmıyor. Bu nasıl başlık hocam?

  Bir insan ben neyim derse odur, değiştiremezsiniz - generalduncan

  Gün geçmiyor ki ifade özgürlüğüne aykırı bir karar daha alınmasın, bir kanun daha yapılmasın. İnsan hürdür. Nereliyim, neyim derse odur. İsteseniz de değiştiremezsiniz. Zorlamayın artık. Kafanız bassın artık buna.

  AK PARTİ HÜKÜMETİNE SORMALI - pispor

  dünkü meclis konuşmalarında asla asimilasyon yoktur diyorlardı.ama bu iş ateşle oynamaya benzer.ya milyon insan sokağa dökülürde ben "Rum" um ben ermeniyim ben kürdüm ben lazım ben çerkezim derse halleriniz nice olur.Artık türklük sökmuyor beyler.kendinize gelin.Türklük tutkalıda Müslüman kardeşliğide sökmüyor.gelin demokrat düşünün geniş düşünün.bu ülkenin türke müslümana. değil barışa huzura ihtiyacı var.bırakın insanlar kendini nasıl hissediyorsa öyle tanıtsın

  Yobazlık. - Su Cemre Sim

  Fatih Sultan Mehmet de ana tarafından Rum.Padişahlarımızın çoğu ana tarafından başka ulustan.Ne var bunda?

  akp demokrasisi - ocan21

  AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, 28 Şubat soruşturması kapsamında eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'nın ifadeye çağrılmasıyla ilgili, ? Türkiye normalleşirken, daha güçlü demokrasiye doğru yol alınırken geçmişte yaşanmış olan demokrasi ve hukuk dışı uygulamaların hesabının sorulmaması mümkün değildir. Konuyu tamamen bu çerçevede değerlendirmek gerekir? dedi. (03/01/2013 Radikal)