Rum cemaatinden RTÜK'e 'Anjeli' isyanı

Rum cemaatinden RTÜK'e 'Anjeli' isyanı
Rum cemaatinden RTÜK'e 'Anjeli' isyanı
Rum Cemaat Vakıfları, Ustura Kemal dizisini örnek göstererek RTÜK'e isyan mektubu yazdı: "Dizilerde, filmlerde hep fahişe ve vatan haini gösteriliyoruz."

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın Muhteşem Yüzyıl ile ilgili sözlerinin ardından dizilere yönelik bir eleştiri de azınlık temsilcilerinden geldi.

Hürriyet gazetesinden Meltem Özgenç’in haberine göre Rum Cemaat Vakıfları Destekleme Derneği, RTÜK Başkanı Davut Dursun’a gönderdiği mektupta, dizilerde Rum vatandaşlarının, “Fahişe, düşman işbirlikçisi, vatan haini” olarak gösterilmelerinden yakındı. Dernek, bir süre önce yayından kaldırılan Ustura Kemal dizisinden de şikâyetçi oldu. Dernek Başkanı Laki Vingas ve Genel Sekreter Katerina Proku Türker imzasıyla RTÜK’e gönderilen 14 Aralık 2012 tarihli mektupta özetle şunlar vurgulandı:

FAHİŞELİĞİN IRKI YOK

“Show TV’de bir süredir haftada birkaç kez tekrar edilerek ulusal boyutta ve prime time kuşağında yayınlanmakta olan ‘Ustura Kemal’ adlı dizi mütareke ve işgal yıllarını (1918-1923) konu almaktadır. Bu dizide ön plana çıkarılan bazı karakterler Rum toplumunu başından beri rahatsız etmektedir. Dizide tüm ‘fahişe, randevucu, vatan haini, düşman işbirlikçisi’ gibi tiplemeler Rum toplumuna mal edilmektedir.”

YEŞİLÇAM DA BUNU YAPTI

“1950 ve 1960’lı yıllarda politik nedenlerle ülkemizde bir kısım gazetecilerin, Rum toplumu aleyhinde yaptığı yayınlar ve bazı sorumsuz Yeşilçam filmlerinin yarattığı hava ülke çapında Rum toplumunu çok rahatsız etmiştir. Türkiye ’de yaşayamaz hale gelen onbinlerce Rum, göç etmek zorunda kalmıştır.”

KOMŞULARIMIZ ETKİLENİYOR

“Barış ve birliğe her zamankinden fazla ihtiyaç olunduğu günümüz Türkiye’sinde bu ülkenin kanunlarına saygılı vatandaşları olarak yaşayan ve doktor, üniversite öğretim üyesi, mimar, mühendis, avukat, sanatkâr, işadamı olarak hizmet veren Rum toplumunu aşağılamaya kimsenin hakkı olmadığını düşünüyoruz. Diziyi seyreden kapı komşularımızın bizlere bu gözle bakmalarını istememekteyiz.” (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/111532511153258

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  zımmi hukuku - momentum

  Rivayet odur ki, Tanzimat fermanı Gülhane'de okunduktan sonra kesesine geri konurken törendeki devlet ricali arasında bulunan Fener Rum Patriği "İnşallah o keseden bir daha çıkmaz" demiş. Adamcağız geleceği görmüş olmalı. Nitekim laik ve tek hukuklu sisteme geçtikten sonra azınlıklara "Aydınlanmış" baskılar kurmanın yolu açıldı; öyle ya onlara hakim bir din tarafından tek taraflı bir zulümde bulunulmuyor, ama hepimizin tabi olduğu tarafsız, ladini, müşterek ve tek bir hukuk sistemi tarafından servetlerine el konuluyor, vakıfları kamulaştırılıyor ve zorla çalışmaya gönderiliyorlardı. Ne de olsa hepimiz artık bir devletin eşit statüde vatandaşlarıydık, alınmaya gerek yoktu. Bugün bu ülkenin sayıca yok mesabesine inmiş gayrimüslim azınlıkları külliyen AKP'ye oy veriyorlar, yani İslamcı ve neo-Osmanlıcı bir partiye. Yıllardan beridir "Ermeni dölü" falan deniliyor, bu ne demek? Biz, kötülere "Türk dölü" denen bir toplumda bir avuç azınlık olarak yaşasaydık ne hissederdik? Bu aşağılamayı her gün sineye çekmek zorunda olmak nasıl bir duygu? Ve hep hain, kalleş, fahişe figürlerinde kullanılmak? Kendinizi beş dakika bu durumda düşünebilir misiniz? Bu insanlar, yaşama hakları, özgürlükleri, mülkleri, onurları, statüleri ve farklı kimlikleri devletin haysiyetine emanet edilmiş olarak bin yıl aramızda yaşadılar. Onların gaspedilmiş her kuruş malı haramdır. Farklı kimlikleri ve onurları da öyle. "Bir zımmiye kasteden öbür dünyada davacı olarak beni bulur" (Hz.Muhammed).

  Anlayamıyoruz.... - citizen

  Bu ülkenin temelini oluşturan mozaikleri gözümüz gibi koruyacağımıza hoşumuza gitmeyen renkleri var diye onları söküp atmaya kalkmak temelimizi çıplak bir yalnızlığa gömer. O zaman daha çok sıkarız birbirimizin boğazını biz bize benzeriz içgüdüselliği ile. Bu ülkenin temel taşları işte güzellikte, erdemde, insanlıkta "bizim yanımıza yakışmayacak (!)" o gerçek güzelliklerden oluşuyor. Bunu hiç anlayamadık ki şimdi anlayalım. Mesela bugün İstanbul'da rum, ermeni, yahudi ve levantenler ile diğer azınlıklardan oluşan bir milyon insan yaşıyor olsaydı İstanbul bu ucube görüntüde olur muydu. Bir düşünün bakalım.

  senaristler - kullaniciadlikisi

  senaristler halkın büyük kesimine hitap etmek isterler daha çok para kazanmak için o yüzden en alt ve büyük tabakamızın anladığı dilden hareket ederler. bu da onları sanatçı değil aslında cahil yapar. para geldikten sonra çok da sıkıntı değildir açıkçası sanat(!)çılar için. o değil de hep en güzel en yakışıklılar da o düşman gibi gösterdiklerinde oluyor en azından orası doğru :)

  yanlışlık - karakedi385

  seho rumuzlu yorumcunun görüşlerini oylarken bilmeden red bölümüne bastım o bir kişi benim.yoruma ayanen katılıyorum.

  Haklı da olsanız.... - Vaassen

  Lütfen cumhuriyetimizin mayasına dokunmayınız. Sizler olmasanız, Kürtler olmasa, Ermeniler hiç olmasa bu maya tutarmı?

  ... - pierre woodman

  Hadi milliyetçi mukaddesatçı kafalar bunu yapıyor sanki ötekileri farklı mı? Alın size senaryosunu Etyen Mahçupyan'ın yazdığı Güz Sancısı filmi. Güya bizi tarihimizle yüzleştirip, 6-7 Eylül 1955 olaylarını anlatacak. Rum kızı Beren Saat babaannesi (mama) tarafından yüksek düzeyli devlet memurlarına peşkeş çekilen genç bir fahişe kız, bugünkü deyimle escort. Ne yani? Koskoca İstanbul'da hiç mi komşu Rum kızı yoktu da bu kız bu filmde de fahişe yapıldı? Zaten millet Rum deyince fahişe, Ermeni deyince hain, Yahudi deyince tefeci anlamaya dünden meyilli. Sen de gel üzerine mum dik. Sorsan tarihimizle yüzleştik. Yürü git! Filmi sokaktaki 10 kişiye izlettir, 11 tanesinin diyeceği "zaten baksana fahişeymiş Rumlar, hak ettiler" diyecektir.

  algılardan davranışlara kadar ırkçılık ve faşizm - kızılcan

  Irkçılık devletin temeline işlenmişse ve onu ortadan kaldırmak için politika geliştirilmiyorsa çirkinlikleri her daim karşımıza çıkacaktır. Türk'ü her şeyden üstün gören ve Türkler dışındaki unsurları hor görüp aşağılayan zihniyet algılarından davranışlarına kadar bu toplumun damarlarına işlemiş.