Rum çocuk kampı hizmette

Fener Rum Patrikanesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nü (VGM) birbirine düşüren Kınalıada Hristos Manastırı'ndaki çocuk kampı, dün Patrik Bartholomeos'un da katıldığı bir ayinle açıldı.

İSTANBUL - Fener Rum Patrikanesi ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nü (VGM) birbirine düşüren Kınalıada Hristos Manastırı'ndaki çocuk kampı, dün Patrik Bartholomeos'un da katıldığı bir ayinle açıldı. Manastırda 1938'den beri kamp yapıldığını savunan Patrikane, VGM'nin istediği 'teslim kâğıdını' imzalamayı reddetti.
Kınalıada'daki Hristos Manastırı Vakfı 1968'de 'yöneticisi olmadığı' gerekçesiyle mazbut (zabıt altına alınmış) ilan edilerek VGM'nin denetimine alındı. Manastır binası ve papazların kaldığı ek binaların anahtarı ise Patrikane'de kaldı. Patrikane burada, 1938 yılından beri yoksul çocuklara yönelik kamp düzenliyordu.
'Teslim kâğıdı' tartışma çıkardı
VGM ile Patrikane kamp konusunda geçen yıl karşı karşıya geldi. VGM, adadaki Rumlarca kurulan 'Hasta ve Yoksul Çocuklar İçin Veliler Derneği'nin bünyesinde organize edilen kamp için 'teslim kâğıdı' istedi. Bunu vermeyen dernek 35 çocuğu kampta ağırladı. Kamp sorunu bu yıl da gündeme geldi. VGM yetkilileri, derneğin başvurusu üzerine 11 Temmuz 2005'ten eylül ayının ilk haftasına kadar izin verildiğini belirtti. Buna rağmen gerekli 'teslim kâğıdının' verilmediğini kaydeden yetkililer, "Bu kâğıdı, manastırın VGM'ye ait olduğunu kabul etmiş olacakları gerekçesiyle vermek istemiyorlar. Bizim böyle bir talebimiz yok. Mülk onlara ait" dedi.
Rumca yayımlanan İHO Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Andrea Rumbopulos, olaya, şöyle tepki gösterdi: "Teslim kâğıdında, 'Kurumumuza ait bu taşınmazın teslim alındığı ve etkinlik bitiminde anahtarının teslim edilmesini taahhüt ederiz' deniyor. Bu, onların değil ki, bizim. İzin almamız gerekmiyor."


    http://www.radikal.com.tr/7533997533990

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.