@ismailsaymaz

Rum okulundan 'soy kodu' sürgünü

Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Bir Ermeni öğrencinin okula kaydı sırasında ortaya çıkan ‘soy kodu’ skandalının bir benzerinin Rum okulunda da yaşandığı ortaya çıktı. Geçen yıl Fener Özel Rum İlköğretim Okulu’na kaydı yapılan 2 kız öğrencinin ‘soy kodu’ numarasına göre etnik olarak Rum olmadıkları ortaya çıkınca kaydı silindi. Biri Bulgar diğeri Rumen kökenli, dini bakımdan Fener Rum Patrikhanesi’ne bağlı olan 2 öğrenci daha sonra bir başka okula geçmek zorunda kaldı.

Skandalı dernek açıkladı

Rum Vakıfları Derneği (RUMVADER) dün cemaatin kapılarını basına açtı. Özel Fener İlköğretim Okulu, Meryem Ana Kilisesi ve Edirnekapı’daki el konulmuş bir kiliseyi basına gezdiren vakıf yetkilileri cemaat hakkında bilgi verdi. Fener’deki Özel Rum İlköğretim Okulu’nda gazetecileri bilgilendiren Öğretmen Kostantin Kiracopulos’un verdiği bilgiye göre geçen yıl bir Ermeni öğrencinin Ermeni okuluna kayıt yaptırmak istemesi üzerine ortaya çıkan Ermeni-Rum-Yahudi ve Süryani topluluklarına yönelik gizli ‘soy kodu’ uygulamasının benzeri kendi okullarında da yaşandı. Kostantin Kiracopulos yaşananları şöyle anlattı: “Okulda öğrenim gören 9. sınıf öğrencisi A.M. ile 5. sınıf öğrencisi A.M.’nin kayıtları yapıldıktan sonra bunun bir örneği Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne gönderildi. Müdürlükten gelen yanıtta bu öğrencilerin Rumlara verilen 1 numaralı soy koduna tabi olmadıkları belirtilerek kayıtlarının silinmesi istendi. Bu öğrenciden biri etnik bakımdan Bulgar, diğeri Rumen kökenli idi. Fakat ikisi de Türk vatandaşı ve inanç bakımından Fener Rum Patrikanesi’ne bağlıydılar. Çocuklardan birinin de anneannesinin Rum kökenli olmasına rağmen öğrenciler başka okula gitmek zorunda kaldı.”
Geçmişte de böyle öğrencilerinin bulunduğunu ifade eden Kiracopulos, bu kayıtları Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne belge olarak sunduklarını ifade etti. Müdürlükten öğrencilerin Rum asıllı olmadığı ve 1923’ten sonra herhangi bir değişiklik kaydına rastlanmadığı şeklinde bir yazı gönderildiğini belirten Kiracopulos, ‘soy kodu’ uygulamasıyla 1974’te kendi öğrenciliği sırasında da karşılaştığını o tarihte de okuldan uzaklaştırmalar olduğunu vurguladı.