Rum taktiği uyarısı

Yeni Türkiye Partisi (YTP) Genel Başkanı İsmail Cem, gazetecilerle
kahvaltıda bir- araya gelerek, Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili soruları yanıtladı.

ANKARA - Yeni Türkiye Partisi (YTP) Genel Başkanı İsmail Cem, gazetecilerle
kahvaltıda bir- araya gelerek, Kıbrıs görüşmeleriyle ilgili soruları yanıtladı.
Cem, New York'ta BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın gözetiminde yapılan görüşmelerde Türk heyetinin getirdiği öneriyi şöyle değerlendirdi:
"Öneriye ilişkin gazeteler ile televizyon haberlerinde farklılıklar var. Denktaş; Türkiye, Yunanistan ve genel sekreter tarafından anlaşmaya son şeklin verileceğini ifade ediyor. Eğer böyle ise olumlu, anlamlı ve tutarlı bir öneri. Yok eğer sonuç olarak anlaşmazlıklarla ilgili boşlukları Annan dolduracaksa bu Annan Planı'nın peşin kabulü anlamına gelir." Bu planın en tehlikeli yanının 'Türkiye'nin egemenlik haklarını bir başka güce teslim etmesi' olduğunu belirten Cem, bu durumun devam ediyor olması halinde müzakerelerin Türk tarafı lehine sonuç vermesinin mümkün olmadığını söyledi.
'AB'yi dahil edebilirler'
Cem, Rumların Türk tarafının önerisini nasıl karşılayacağı konusunda ise, "Rumlar Annan Planı'ndan gözüktükleri kadar şikâyetçi değil. 'Nasıl olsa Rumlar kabul etmez' yaklaşımı doğru değil. Rumlar taktik yapıp bizimkileri yanıltma çabası içinde olabilir" dedi. Rumlar'ın AB'yi işin içine çekme önerisinde bulunabileceğini kaydeden Cem, '1 Mayıs'a kadar çözüm bulunmazsa çok kötü şeyler olabileceği' yönündeki görüşlere katılmadığını söyledi.
'Çözüm tükenmez'
Cem, "Diplomaside çözüm tükenmez. Elbette kolay değil ama başından beri Türkler ve Rumların ortak bir çözüm bulabileceğine inanıyorum" diye konuştu.
Kıbrıs'ta beş yılda önemli mesafe alındığını, Denktaş'ın Klerides'e ikili görüşme önerisinde bulunarak AB çevreleri ve dünyayı şaşırttığını anlatan Cem, "Bu hükümet Denktaş'a çok haksızlık etti. Türkiye'nin köşeye sıkışmasının nedeni, Denktaş'ın hırpalanması, itibarıyla oynanmasıdır. Kendi sözcümüzü aşağılayıp küçültmek büyük hata" dedi.
Hükümetleri döneminde Kıbrıs meselesinin AB işiyle kesinlikle ilişkilendirilmediğini söyleyen Cem, "AB Rum tarafını bu halde nasıl
'AB'ye alabiliyor?' sorusuna şu karşılığı verdi: "Dış siyaset, bir güç ve menfaat meselesidir. Uluslararası hukuk, ahlak diye bir şey yok. Türkiye, Rum kesiminin AB'ye alınmasının 1959 ve 1960 anlaşmalarına aykırı olduğunu hep savunmuştur ve haklıdır. Ama eğer uluslararası hukuk diye bir şey geçerli olsaydı ABD'nin Irak'ta işi ne?"