'Ruma bol, bu sezon palamut da bol olur'

Haber: MURAT SANDIKÇI / Arşivi

SAMSUN - Balıkçılar 1 Eylül’de başlayacak avlanma sezonu için hazırlıklarını sürdürürken denizden ‘bol palamut ve lüfer’ sinyale geldi. Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Sedat Gönener ‘ruma’ adı verilen yem balığının denizde bolca bulunduğunu belirterek “Bu durum palamut ve lüferin bol olacağına işaret. Şu andaki deniz suyu sıcaklığı da 20 derece civarında. Palamut için ideal bir sıcaklık” dedi.
Ancak Gönener, su sıcaklığının düşmesi halinde palamutun kaçabileceğini hatırlattı: “Doğudan esen gündoğusu rüzgârı, karayele çevirirse denizde soğuk su tabakası oluşturur. Bu da su sıcaklığını 3-4 derece düşürür. Su sıcaklığının düşmesi de palamutun bu bölgede yaşamasını engeller. Eğer soğuk su tabakası bir ay kadar sürerse Karadeniz’de palamut olmaz. Böyle bir tehlike de var.”
2006’da Sinop’ta 2 bin 600 ton, 2007’de 7 bin 600 ton palamut avlandı,  ancak geçen yıl 10 tona bile ulaşamadı. Gönener, “Bu yıl deniz suyu sıcaklığı şu anki seviyesinde devam ederse 2006’daki rakama ulaşırız” dedi.