Rumelihisarı Mahallesi halkı, otobüs durağının kaldırılmasını engelledi

Rumelihisarı Mahallesi halkı, otobüs durağının kaldırılmasını engelledi
Rumelihisarı Mahallesi halkı, otobüs durağının kaldırılmasını engelledi
Rumelihisarı Mahallesinde bulunan ve 50 yıldır kullanılmakta olan otobüs durağının dün sabah saatlerinde kimsenin haberi olmadan, herhangi bir duyuru yapılmadan kaldırılmasına tepki gösteren mahalle sakinleri eylem yaptı.

RADİKAL - Rumelihisarı Mahallesi Güzelleştirme ve Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği ile Hisarkoop'un çağrısıyla Boğaziçi Üniversitesi önünde bir araya gelen mahalle sakinleri, kaldırılmak istenen son durağa yürüdü.

"Son durak bizimdir bizim kalacak" sloganları ile yürüyen mahalle sakinleri, ulaşım haklarının engellenmesine ve 50 yıllık durağın kaldırılmasına tepki gösterdi. Tepki üzerine karardan geri dönüldü.

Evrensel gazetesinin haberine göre, otobüs durağında konuşan Rumelihisarı Mahallesi Güzelleştirme Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği Yöneticisi İlker Günel, "Biz biliyoruz ki halkımızın tepkisi ve derneklerimizin mücadelesi ile bu karardan dönülmüştür. Bu uygulamanın tekrar gündeme gelmemesi ve mahallemizin yaşam alanlarına, temel ulaşım hakkına dokunulmamasının mahallemiz ve üniversitemiz için son derece kritik önemi vardır" diye konuştu. Durağın mahalleli için büyük bir ihtiyaç olduğunu belirten Günel, başkaları için ise büyük bir rant alanı olduğuna dikkat çekti.

"Bu kararda hangi kamu yararı gözetilmiştir? Kapatılan alan ne olarak kullanılacaktır? Doğatepe parkı ile bir ilişkisi var mı?" diye soran Günel, "Bu alan ve parkımız mahallemizin en önemli sosyal yaşam alanları olup aynı zamanda olası bir depremdeki toplanma yerimizdir. Her ikisi de mahallenin birbirinden ayrılmaz temel iki ihtiyacıdır" dedi.

Son durağın kapatılmaması için gelişmelerin takipçisi olacaklarını belirten Günel, yetkilileri uyardı. Eyleme Sivas Hafik Düzyayla Derneği, Gümüşhane Şiran Kırıntı, Kayacak ve Yeniköy Dernekleri, Nafi Baba Cami Derneği, Merkez Cami Derneği, Eğitim -Sen Boğaziçi Üniversitesi Temsilciliği, Rumelihisarı Koruma ve Güzelleştirme Derneği, Rumelihisarı Spor Kulübü, Sarıyer Mahalle Dernekleri ve Kooperatifleri Birliği, İstanbul Mahalle Birliği ve Nafi Baba Derneği de destek verdi.