@ismailsaymaz

Rumlar 1, Ermeniler 2, Yahudiler 3

Rumlar 1, Ermeniler 2, Yahudiler 3
Rumlar 1, Ermeniler 2, Yahudiler 3
Bir Ermeni yurttaşın çocuğunu azınlık okuluna yazdırmak için yaptığı başvuru, azınlıkların 'soy koduyla' fişlendiğini ortaya çıkardı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Bir Ermeni yurttaşın çocuğunu azınlık okuluna kaydettirebilmek için başvuruda bulunduğu İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yaptığı yazışmadan, azınlıkların Lozan’dan beri ‘soy kodu’ uygulamasıyla fişlendiği ortaya çıktı. Nüfus kaydında Rumlara 1, Ermenilere 2 ve Yahudilere de 3 kodunun verildiği anlaşıldı. Milli Eğitim, bu okullara kayıt için nüfus kâğıdındaki din hanesinin yetmediğini, bunun için ‘anâsır kodu’ altında bir tanımın olduğunu açıkladı.
Agos gazetesinin dün manşetten duyurduğu haberine göre; ailesi 1915’ten sonra zonla Müslümanlaştırılmış olan bir kadın daha sonradan inanç değiştirerek, Ermeni Kilisesi’ne bağlandı. Kendi nüfus kâğıdındaki din hanesine Hıristiyan yazdıran kadının eşi din hanesini değiştirmediği için çocuğunun din hanesi ‘Müslüman’ olarak kaldı. Çocuklarını kaydettirmek istedikleri Ermeni anaokulu ise çifte “Milli Eğitim’den okula kayıt yaptırmanızda bir sakınca olmadığına dair resmi izin belgesi alın” dedi. 

Gizli soy kodu

Ailenin avukatı İsmail Cem Halavurt, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurup, çocuğun Ermeni anaokuluna kaydının önünde engel olmadığına dair resmi yazı istedi. Talebi değerlendiren İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ahmet Molak, avukat Halavurt’a Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurması gerektiğini söyledi. Molak, başvuru sırasında Halavurt’un Şişli’ye sunması için bir resmi yazı yazdı. Ve bu yazıda, Ermeniler için ‘Soy kodu 2’ ifadesinin yer aldığı ortaya çıktı. Yazıda, şöyle deniyor:
“Söz konusu okullara kayıt olacak öğrencinin velisinin mahkeme kararı ile din, isim, mezhep değiştirip değiştirmediğinin bilinmesi, 1923 yılından bu yana ‘Vukuatlı’ nüfus kayıtlarının gizli soy kodunun da (nüfus kayıt örneğinde Ermeni vatandaşlarımızın soy kodu 2’dir) çıkartılması gerektiğinden, öğrencinin velisinin ilgili nüfus ve vatandaşlık müdürlüğünden nüfus kayıt örneğinde gizli soy kodunun 2 olması halinde kaydının yapılabileceği...”
Radikal’in aradığı bir nüfus yetkilisi, ‘soy kodu’ uygulamasının Lozan’da azınlık statüsü tanınan Rum, Ermeni ve Yahudiler için söz konusu olduğunu, Rumlara 1, Ermenilere 2, Yahudilere de 3 kodunun verildiğini söyledi. Yetkili, soy kodunun Lozan Antlaşması’yla tanınmış haklardan yararlanacak o azınlık grubuna mensup yurttaşları ayırt etmek için kullanıldığını savunuyor. Örneğin ‘2’ koduyla kaydedilmeyen birinin Ermeni okuluna kayıt yaptıramayacağını vurguluyor. Yetkili, kodların başka amaçla kullanılıp kullanılmadığı hakkında bilgi sahibi olmadığını, üç grup dışındaki topluluklara kod verilmediğini söylüyor.

İlk kez duyuluyor


Prof. Dr. Baskın Oran:
“Bu uygulamayı ilk duyuyorum. Gayrimüslimleri bitirmek için kullanılan koddur. O numarayı vermek bile bir ihlaldir. Çünkü Lozan’da herhangi bir azınlığın adı anılmaz, yalnızca ‘gayrimüslim’ denir. Gayrimüslim, Müslüman olmayan demektir. Hani Süryaniler, Yezidiler ve Asuriler?”
Araştırmacı Rıfat Bali:
“İlk kez duyuyorum. yorum yapamıyorum. Lozan’dan beri uygulandığını sanmıyorum. Sonradan olmuş olabilir. Fakat hangi iktidar döneminde olduğunu anlamak lazım. Bir politika mıdır, münferit vaka mıdır, bilmek lazım.”

İl Milli Eğitim: Fişleme değil


İl Milli Eğitim Müdürlüğü: “Nüfus kayıt örneğinde sadece ‘dini’ belirtilen, ‘anâsır koduna’ yer verilmeyen vatandaşımızın çocuğunun azınlık okuluna kaydının yapılıp yapılamayacağı veya hangi azınlık okuluna kaydedileceği bilinemeyeceğinden ve mevzuattaki tanım gereği hangi azınlığa mensup olduğu anlaşılamayacağından, sadece dinine bakılarak işlem yapılamamaktadır. Azınlık okullarına öğrenci kayıt işlemleri mevzuata göre yapıldığından fişleme gibi bir durum söz konusu değildir.”


  http://www.radikal.com.tr/114452611445266

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  likapa - 1kodsectimki

  Ermeni Soykırımı sayesinde kurulmuş Türk burjuvazisini muhafaza ve müdafaa adına ne taklalar attırılıyor, ne kapıkulları besleniyor, haberin var mı? Biliyorum yok. Olamaz da, sergilediğin Ermeni düşmanlığından belli çünkü. Ama öğreneceksiniz, öğreniyorsunuz aslında ama biraz yavaş öğreniyorsunuz. Eh, anlayışla karşılıyoruz yavaş öğrenmenizi. Bak sana bir de ipucu, öğrenme sürecine katkı adına. Bu sefil fişleme neyin ispatıdır biliyor musun? Soykırım yapıldığının...

  bu kadar mıymış? - drozer

  Sadece Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler mi kodlanmış?.. Olmazz, geliştirmek ve güncellemek lazım: 4. Kürtler 5. Aleviler 6.Süryaniler 7. Gezi Eylemcileri 8. Geziye destek veren işadamları 9. Geziye destek veren gazeteciler 9. Diğer % 50...

  Bilineni bilmiyor "muş" gibi yapmak! - Dedemkorkut

  1923 yılından beri var olan bir gerçeği bazı yetkililerin dolayısı ile bir kısım aydının bilmemesi düşünülemez. Zira biz 1923 yılından beri nüfus dairelerinde otomatik robot çalıştırmıyoruz. İnsan memurlar ve müdürler istihdam ediyoruz. Haberden de anlaşıldığına göre il ve ilçe milli eğitim müdürleri bu durumu net biçimde biliyor. Birden fazla kişinin bildiği durum sır değildir. Peki kıyamet neden kopuyor. Neden haber manşetlere taşınıyor. Çünkü devletin başında iyi saatte olsunların beğenmediği bir iktidar var. Bu iktidarın insanları fişlediği imajı verilmeye ve buradan, yeni bir kalkışma fırsatı inşa etmeye çalışılıyor. Bence, 90 yıldır sayılamayacak kadar çok nüfus ve milli eğitim memurunun bildiği bir olayı yeni duyuluyormuş gibi haberleştirmek masum bir girişim değildir. Ayrıca, Baskın Oran'ın durumu bilmiyor olması hem mazeret sayılmaz, hem de mevcut gerçeği değiştirmez. Dürüstlük çok önemlidir ama hele bu şartlarda dürüst olmak çok zordur.

  İNSANLIK KODU KAÇ ? - N.Ö.Altanay

  Bu kodlama,bizim yüz on yıl önce büyük ozan TEVFİK FİKRET'in yazdığı şu dizeyi hiç anlamadığımızı vurguluyor: "Milletim nev-i beşer, vatanım ruy-i zemin" demişti FİKRET.Atatürk'ün en çok sevdiği şair olarak da bilinir.İttihat Terakkicilere kızıp Aşiyana çekildiği,teklif edilen Maarif Vekilliği görevini de elinin tersiyle geri çevirdiğini biliyoruz. Ne yazık ki onu anlamadık tam tersine ona düşman olanları çoğaltıp başa geçirdik. Hazindir. (Nev-i beşer:İnsan soyu, ruy-zemin:dünya,yeryüzü)

  MÜslümanci Türklük - Ari Zerdüst

  Dini inanci Türklüge esitlendiriseniz ve bunu zorunlu bir zihniyet haline dönüstürürseniz olacagi bu olur.Türke göre her kes müslüman. Devletin anayasasinda bu mevcut.90 yildir Kürtler,Ermeniler vb diger halklarin kimligi yine Alevi,hiristiyan vb.inanclar bu yasayla yasaklandi,inkar edildi,varim diyenlere soykirim uygulandi.Bir ismi yada din hanesini islemek yerine 90 yillik inkar islenip sorgulanirsa daha dogru olacak.

  hadi bakalım - likapa

  ermenileri savunmak için atmadığınız takla kalmadı, bir kelime de ermeni basınında türkleri koruyan bir yazı görsek ya da gösterseniz bize.ondan sonra da basına sansür varmış.cüneyt özdemir de öyle diyor.yazdırın türkler lehine bir yazı da görelim sizi ermeni basınında.diyin ki biz sürekli sizin haklarınızı savunuyoruz türkiyede millete rağmen.diyin ki; üstelik siz bizim bir vatandaşımızı sınırda vurdunuz ama biz onu hiç gündeme getirmedik bile zaten çobandı olsun bişey olmaz.bir satır da siz türkler için iyi bişey yazın diyin,hadi bekliyoruz