Rumlar: ABD için önemsiz olduk

LEFKOŞA - ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye’ye yapacağı ziyaret Güney Kıbrıs’taki Rum siyasetçilerin tepkilerine neden oldu. Kimi bu ziyareti ‘Yunanistan dış politikası için hoş olmayan bir mesaj’ olarak yorumladı, kimi ise ‘ABD’nin Türkiye’ye verdiği önemin arttığının, Yunanistan için ise azaldığı’nı savundu.
Rum Ana Muhalefet DİSİ partisi basın sözcüsü Tasos Mitsopulos, Obama’nın Türkiye ziyaretinin, Türkiye’nin düzeyi yüksek jeopolitik rolünü doğruladığını söyledi. Mitsopulos, Yunanistan’ın, Obama’nın bölgeye yapacağı ziyaretin duraklarından biri olmayacağından dolayı, ziyaretin Atina ve Lefkoşa’da asabiyete yol açtığını ve düşünceye sevk ettiğini ifade etti.
AKEL Basın sözcüsü Stavros Evagoru ise Yunanistan ve Rum tarafının Kıbrıs sorununa yönelik tezlerini başkan Obama’ya anlatmaları gerektiğini ifade etti.
EDEK Merkez Komitesi Sekreteri Andonis Kutalianos ise, ziyaretin Yunan dış politikası için, hoş olmayan mesaj yolladığını öne sürdü. DİKO Başkan, vekili Yorgos Kolokasidis ise, Obama’nın Türkiye ziyaretinin Yunanistan’da ‘Çanları çalması’ gerektiğini öne sürerek, bunun ABD’nin Türkiye’ye verdiği büyük önemin, diğer taraftan ise Yunanistan’a verdiği azalmış önemin kanıtı olduğunu belirtti. (dha)