Rumlar bitse de bu söylem bitmeyecek

Rumlar bitse de bu söylem bitmeyecek
Rumlar bitse de bu söylem bitmeyecek
Foti Benlisoy'la "Atatürk sayesinde adımız Yorgo olmadı" sözünü konuştuk. Benlisoy'a göre, söylem değişse de sorun aynı: Milliyetçilik.
Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

“Rumlar Türk milliyetçiliği açısından kök ötekiler”. İstos Yayınları editörü Foti Benlisoy, Türkiye ’de Rumların durumunu bu sözlerle özetliyor. Muharrem İnce’nin “ Atatürk olmasaydı, adınız Dimitri olurdu, Yorgo olurdu. Bunları doğru bilmeleri lazım” sözlerini değerlendiren Benlisoy, “Milliyetçiliğin farklı varyasyonlarında da Rumlar temel harç” diyor.
“Atatürk olmasaydı adımız Yorgo olurdu” sağdan sola bütün siyasetçilerin ortaklaştığı bir cümle. Bu söylem birliğini neye bağlarsınız?
Merkezi siyasetin değişik varyantları söz konusu azınlıklar olduğunda milliyetçiliğin farklı varyantlarına dönüşüyor. Başbakanın “Affedersiniz bana Rum bile dediler” ifadesiyle Muharrem İnce’nin ifadesi arasında fark koymak mümkün değil. ‘Gâvur’ olmaktan korkuyu dile getiren bir zihinsel altyapıyı dile getiriyorlar. Abdülhamit devrinden itibaren İslam’ın Türk milliyetçiliğin harcı olarak kullanıldığını görüyoruz. Gayrimüslimler ana ötekiyi, ana düşmanı oluşturuyor. Türk milliyetçiliğinin değişik versiyonların temelinde olan refleks bu. Benzer bir argüman farklı bir dille ifade edilebilir ama gayrimüslim karşıtlığının ortak bir payda olduğunu biliyoruz.

‘Gayrimüslim öteki’ milliyetçiliğin malzemesi

Cumhuriyet kendi ötekilerini de yarattı, buna karşın Osmanlı’dan devralınmış bir ‘gayrimüslim öteki’nin sürmesi azınlık nüfusu bu kadar azalmışken neye bağlanabilir?

O yüzden genetik diyorum. Bir durum beka kaygısını karakterize ediyor. “Parçalanıyoruz, bölünüyoruz, ortadan kalkıyoruz, Balkanlar elden gitti, Anadolu elden gidiyor” kaygı korku halinin yarattığı ulusal kimlik algısından söz ediyoruz. İki yüzyıldan beri bu yok oluş kaygısının temel belirleyen olduğunu görüyoruz. Milliyetçiliğinin değişik versiyonlarının hepsinde gayrimüslim ötekisi temel malzeme.
Bu bahsettiğiniz ortak algının Rum cemaati üzerindeki etkisi ne?Köklü güvensizlik ve temelsizlik hali. Geçicilik hali, hiçbir zaman kendi varlığını bu topraklarda var edemeyeceğine dair bir alt bilgi var. Çok haklı bir tedirginlik bu. Farklı dönemlerde yumuşama yaşanmış olabilir ama bunun çok kısa süreceği ve arkasından bir sertlik döneminin geleceğini bilen bir bilgi var.
Kamusal alanda Rum kimliğini ifade etmeme, bir dizi tarihsel deneyimin bilince çıkmasıyla kendini özellikle sakınma, ismini saklama, gizleme, kendini ortalık yerde açık etmemeye yönelik bir tavır var. Yunan ilişkilerindeki göreli yumuşamayla beraber Rum topluluğunun bir nebze rahatladığı bir dönem yaşandı. Özellikle Demokrat Parti ’nin ilk döneminde de böyle bir yumuşama söz konusuydu ama arkasından yeni bir milliyetçilik geldi. Rumların acil aktüel bir tehdit oluşturduğu algısı çok temel bir algı. Her yeni çalkalanmada bu refleks yine hatırlanıyor. Gezi sürecinde azınlık karşıtı tepkilerin yaygınlanması tesadüf değil. Büyük politik türbülansın yaşandığı dönemlerde bu yine devreye sokuluyor. Bu azınlık topluluklarında içe kapanıklık yaratıyor.
Rum cemaati 1960’ta 100 binlerle ifade ediliyordu şimdi 3 binlerle…Milliyetçi zihniyet dünyasında irrasyonel bir algı vardır. Yahudiler gerçekten Almanya’yı kontrol mü ediyordu? Doğu Cephesi’nde yenilirken bile Alman ordusu toplama kampı inşa etmekle meşguldü. Rumlar tamamen ortadan kalksalar bile Türk milliyetçiliğin temeline kazınmış bir unsur olarak payidar kalacaklardır. Rumlar Türk milliyetçiliği açısından kök ötekiler. Ulusal kimliğin inşası sürecinde kapışma içinde olduğu, o savaş içinden varlığını ispat eden ötekiler aktüel olarak sorun teşkil etmeseler bile derin izler bırakıyorlar.

Milliyetçiliğimiz 9 canlı

Bu tedirginlikten kurtulmanın, yeni bir dil oluşturmanın yolunu nerede görüyorsunuz?
Son 10-15 yılda 6-7 Eylül gibi linç girişimleri Kürt işçilerine karşı gündeme geliyorsa rehavete kapılma lüksümüz yok diye düşünüyorum. Türk milliyetçiliğinin dışlayıcı mekanizmalarında tadilat yapılmış değil. 1990’ların sonunda “Milliyetçiliğin sonu mu geldi?” tartışması yaşanıyordu. Milliyetçiliğin sandığımızdan daha derin bir kökü var. Milliyetçilik tabiri caizse dokuz canlı, farklı dönemlerde farklı ihtiyaçlara göre kendisini var kılabildiğini görüyoruz. Onun mantıki sonucu olarak şu ya da bu hedefe karşı varolmaya devam edecek.


  http://www.radikal.com.tr/116158111615813

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ‘Rumlar bitse de’ denmiş - izninizle

  Nasıl biter ki, Ege denizinin Batısı Ortodoks, Doğusu Müslüman Rumlarla dolu. Bir- iki, yüzbin- ikiyüzbin değil, milyonlar. Bunu herkes bilir, ama konuşamaz. Aynalara ise şşşşt pşşşşt sökmez, onlar konuşuyorlar, hem de çatır çatır. Türkiye’deki Rum ve Ermeni paranoyasının temeli, buralarda geçici olduğunu hissetme, aidiyet yokluğu gibi etkenlere hiç mi hiç dayanmıyor. Bunlar, eğer Anadolu 13. yüzyıldaki gibi Türkmen yurdu olarak kalsa idi, belki geçerli olabilirdi. Türkmenin başına gelenler de son yıllarda yeni yeni ortaya çıkmaya başladı. Sn. Momentum’un belirttiği gibi, 75 milyonun büyük coğunluğu buranın eski yerlileri. Bu paranoya, yadsıma/inkar adı da verilen, kendi kimliğini kendine unutturmaya çalışmanın sonucudur. Haydi IKONIA’da bir kuru FASULIA yiyelim arkadaşlar, ne de olsa milli yemeğimiz!

  - momentum

  Kesinlikle katıldığım nokta, gayrimüslimlerin bu toprakların yüzde yüz yerli malı olduğudur. Düzeltilmesi gereken nokta ise "İslam’ın Türk milliyetçiliğin harcı olarak kullanılması"ndaki zamanlama. Bunu Abdülhamit çıkarmadı. Din temelinde kimlik aidiyeti, Türkler bu bölgeye geldiğinden beri var. Onun için bugün içimizde milyonlarca Arnavut, Boşnak, Çerkez, Kürt ile, ihtida ederek aidiyet değiştirmiş Rum, Ermeni, Arap ve Slav yaşıyor, hatta belki de biz onların "içinde" yaşıyoruz. Yoksa, bir kaç Oğuz boyundan 75 milyonluk koca toplum nasıl çıktı? Sanılacağının tersine, din temelli tarihsel kimlik algılaması (ahali-i İslamiye, anasır-ı İslamiye, Osmanlı, Türk), milliyetçiliğe dayalı modern kimlik algılamalarından (aydınlanmış etnik Türk) daha az saldırgandır. Onun için insanlar baskın dini kimlikleriyle yüzyıllarca sorunsuz yaşamışlardır da, aydınladıktan sonra ne hikmetse bu çoğulculuğun sonu gelmiştir. Bana sorarsanız Osmanlı bakiyesi bir gayrımüslim toplum kesiti, ideolojik ve suni tartışmaların yarattığı diğer kesitlerden (ayrılıkçı Kürtlerden, kızlı-erkekli karmacılardan, ay beni Türk'e benzetemediler diye etekleri zil çalanlardan) çok daha gerilimsiz şekilde bu topluma aittir. Hani arada bir konuştuğumuz gibi, bir gün Türkiye dayanamaz bölünür de (Batı Ege Hafif Erotik Demokratik Laik Halk Cumhuriyeti, Dersim Demokratik Halk Cumhuriyeti, Kuzey Kürdistan Sosyalist Halk Cemahiriyesi falan) bu insanlar diğer geniş kesitte kalırsa hiç şaşmayın.

  Gavur olmak (Gavur kimdir?) - verateyze

  Bu fikre tamamen katiliyorum. Türkiyede 1948 de ermeni kökenli türkiye vetendesi olarak dünyaya geldim. Hamurum TC topragi ve suyu ile karildi. Al yildizli Al bayragi tanidim. tasimayi onur ve gurur olarak bildim. Alilem, komsularimi, arkadaslarimi cok sevdim. Sevdiklerimden dahi duydugum GAVUR(Dinsiz) kelimesinin verdigi acilarin yüregimi kavurmasi beni Yurt disine gitmeye, cocugumun demoktatik bir ülkede insan gibi yasamasini saglamak icin zorlandim. Sen balik veriyorsun, sana yilan veriliyor. Sen ekmek veriyorsunuz, size tas veriliyor. bu cok aci. bedeninde yüz bicak yarasi olsada gecer FAKAT yürek yarasi cok acidir. Yürekde sadece sevgiden dolayi yaralanir. Gerisi bos.