Rumlardan yeni açılımlar

Maraş'a karşılık Mağusa Limanı'nı açmayı öneren Rum Kesimi, yeni ticari açılımlar getirdi. Ticaret Odası Başkanı Erel, "Teşvik kararları olumlu" dedi.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi
SEFA KARAHASAN / Arşivi

ATİNA/LEFKOŞA - Geçtiğimiz haftalarda Maraş'ın verilmesine karşılık Mağusa Limanı'nın ortak kullanımını da içeren, ancak KKTC tarafından kabul edilmeyen bir dizi askeri ve güven arttırıcı önlem açıklayan Kıbrıs Rum Yönetimi, dün de Kıbrıslı Türklere yönelik ticari teşvik önlemlerini kamuoyuna duyurdu.
Rum Ulaştırma ve Ticaret bakanları Haris Trasu ile Yorgos Lilikas'ın basın toplantısıyla açıkladığı önlemler Avrupa Komisyonu'nun 'Yeşil Hat tüzüğünün' uygulanmasına katkı amacını taşıyor. AB'nin talebi üzerine açıklanan ticari teşvik paketinde kişilerin ve malların, dolayısıyla umumi kullanım araçlarının ve araç sahiplerinin geçişlerini düzenliyor. Önlemler şunlar:
1. Kamyon, otobüs ve taksiler Rum makamlarından verilecek bir yıl süreli sürücü ehliyeti ve ruhsatı ile kuzeyden güneye geçebilecek.
2. KKTC ürünleri güneye geçecek, Rum şirketlerine satılabilecek veya onların aracılığıyla ihraç edilebilecek.
3. Kıbrıslı Türklerden Rum Kesimi'ndeki ticari faaliyetlerinde fert başına yıllık cirolarının 18 bin doların altında olması halinde yüzde 15 oranında olan KDV alınmayacak.
4. KKTC'de satılmak ya da pazarlanmak üzere Rum kesimindeki limanlardan ithal edilecek ürünlerden gümrük ve vergi alınmayacak.
5. KKTC'den Rum Kesimi'ne gelecek ürünlerin menşeyi sorulmayacak. Daha önce Rum Yönetimi, KKTC'de 1974 öncesi Rumlara ait arazilerde üretilen ürünlerin güneye geçişine karşı çıkıyordu.
KTTO: Önlemler olumlu
Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) Başkanı Ali Erel, Rumların önlemlerini olumlu bulurken, "Kamyonlarla güneye mal akışını kolaylaştıracaktır. Ticarete olumlu katkı yapacaktır" dedi. Yine de kendileri için önemli olanın Güney'e değil, AB'ye ve dünyanın diğer ülkelerine mal satmak olduğunu vurgulayan Erel, Türkiye'nin bile KKTC'ye uyguladığı kısıtlamalar bulunduğunu hatırlattı.
DİSİ ile ortak komite
KKTC Başbakanı ve CTP lideri Mehmet Ali Talat ise, dün Kıbrıs Rum Yönetimi'nde anamuhalefette olan Demokratik Seferberlik Partisi (DİSİ) lideri Nikos Anastasiades başkanlığındaki Rum heyetini kabul etti. Düzenlenen ortak basın toplantısında kayıplar konusu, Karpaz'daki Rum okulunun eylülde açılması, mezarlıklar ve kiliselerin ele alındığı, insani konularda sürekli çalışacak bir komite kurulmasına karar verildiği kaydedildi.