Rumların umudu 55 yıllık rehber

Yunan avukat Dimitris Geldis'in İstanbul'dan getirdiği 1955 yılına ait telefon rehberi, Türkiye'yi terk etmek zorunda kalan Rumların geride bıraktıkları servetleri için umut oldu
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - İstanbul’da yaşamış Yunanlılar servetleri için umutlarını 55 yıllık telefon rehberine bağladı.
2000 yılında ölen Polikseni Fokas-Pistikas’ın Yunanlı vârislerinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) kazandıkları davanın avukatı Dimitris Geldis, son İstanbul seyahatinden 1955 yılına ait telefon rehberiyle döndü.
Makedonia gazetesine “Fihristte binlerce Yunanın ismi ve kaldıkları adresler var. Pek çok sokağın adı değişti. Ancak bu telefon rehberi yine de iyi bir başlangıç” diyen avukat Geldis, İstanbul’daki Yunan gayrimenkullerinin 12 bin civarında olduğunun tahmin edildiğini söyledi. Dünyanın çeşitli ülkelerindenki Yunanlardan ailelerinin İstanbul’da serveti olduğuna dair telefonlar aldığını kaydeden avukat Geldis, işe İstanbul’da sayıları 1000 kadar olduğu sanılan terk edilmiş ve iskân edilmeyen evlerden başlayacağını kaydetti. 
Yunanlı avukat, ikinci aşamada Türk devletine el koyup üçüncü şahıslara sattığı evler için tazminat ödetmeyi planladığını söyledi.
Kuzey Yunanistan’da Katerini şehrinde avukatlık yapan Geldis, Radikal’in sorularını cevaplandırırken de “Rehber çok yardımcı olacak. Sokakların adından başka numaralar da değişmiş olmalı. Bu zorlukları tanıkların ifadeleriyle aşabiliriz” dedi.
Geldis ‘Türkiye’de Yunanlılara ait mallarını araştırmamıza izin verilmiyor’ iddiasında da bulundu. 

Polikseni davası
Yunanistan’da doğan Polikseni Foka-Pistikas, 1943 yılında 11 yaşındayken İstanbul’da yaşayan Türk vatandaşı Apostolos- Elisavet Pistikas çifti tarafından evlatlık edinildi. 1981’de üvey babası, 1987’de de üvey annesi ölünce, Polikseni’ye bugünkü rakkamlarla yaklaşık 25 milyon avro menkul ve gayrimenkul servet kaldı.
Dört yıl sonra akli melekelerini kaybettiği teşhisiyle Zeytinburnu’ndaki Balıklı Rum Hastanesi’ne sevk edildi.
Yunan vatandaşı Polikseni’nin Yunanistan’da yaşayan kardeşlerinin (Evangelos ve Yiannis Fokas) vasi tayin edilmeleri talebi kabul edilmedi.
1997 yılında Polikseni’nin Hazine’ye devredildi.
2000 yılında ölen Polikseni’nin  kardeşleri iki yıl sonra AİHM’ye başvurdu. AİHM geçen 29 Eylül’de verdiği kararda Hazine’nin Polikseni’nin gayrimenkullerine el koymasının yasal olmadığına ve  mülkiyet hakkının korunmasına ilişkin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne Ek 1 No’lu Protokol’ün 1. maddesinin ihlal edildiğine hükmetti. Oybirliği alınan kararda Türkiyeli yargıç Işıl Karakaş’ın da imzası vardı.