Rus gazeteci için 'ajan mı' tartışması?

Rus gazeteci için 'ajan mı' tartışması?
Rus gazeteci için 'ajan mı' tartışması?
Suriyeli mültecilerin kampına başörtüsü takıp gizlice girerek adını duyuran, son olarak Sabah başyazarı Mehmet Barlas ile Zaman Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı arasındaki sert polemikte de adı geçen Rus gazeteci Darya Aslamova'nın cüretkâr pozları ortaya çıkınca 'ajan mı gazeteci mi' tartışması da gündeme geldi.

Radikal.com.tr - Türkiye 'de bulunan Suriyeli mültecilerin kampına başörtüsü takıp gizlice girerek adını duyuran, son olarak Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas ile Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı arasındaki sert polemikte de adı sıkça geçen Rus gazeteci Darya Aslamova’nın, internette cüretkâr pozları ortaya çıktı. Aslamova’nın görüntüleri, kendisiyle röportajı yarım bırakan gazeteci Reha Muhtar’ın sözlerini hatırlattı: “Güzel ve cüretkâr”...

Komsomolskaya Pravda Gazetesi muhabiri Darya Aslamova’nın ismi, ülkemizde ilk olarak geçen yıl gündeme gelmiş, Aslamova, CHP ’li milletvekillerinin bile giremediği Hatay’daki Suriye mülteci kampına başörtüsü takarak gizlice girmeyi başarmıştı. 

Aslamova, geçtiğimiz haziran ayında ise Gezi Parkı protestolarının zirvede olduğu günlerde, Türkiye'nin bazı tanınmış gazetecileriyle söyleşiler yaptı. Aslamova'nın Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas’la yaptığı röportajda, “Fethullah Gülen için Müslümanların Soros’u deniyor, doğru mu?” sorusu da tartışmaya yol açtı. Zaman gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, bu benzetmeye neredeyse 'katılır gibi' yanıt vermesi nedeniyle Mehmet Barlas’a ağır eleştirilerde bulundu. Barlas bu sözü kendisinin söylemediğini, ifadenin kadın gazeteciye ait olduğunu söylediyse de Dumanlı eleştirilerini sürdürdü.

Barlas ve Dumanlı arasındaki tartışmanın fitilini ateşleyenlerden biri olan Darya Aslamova, geçtiğimiz günlerde Vatan gazetesi yazarı Reha Muhtar’ın bir köşe yazısına da konu oldu. Muhtar, yazısında, “güzel ve cüretkâr bir kadın” olarak tanımladığı gazetecinin sorularından rahatsızlığını dile getirerek “Söyleşide şarap içiyordu. İstihbaratçı ve polis tekniğiyle konuşturmaya çalışıyordu. Yarıda kestim” ifadesine yer verdi. Muhtar, ayrıca “Kendi düşüncelerini onaylatacak adam arıyordu” diye yazdı.

1969 Erivan doğumlu olan Aslamova Moskova Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi mezunu...