'Rus turnası' sorun oldu

Rusya'daki bir üretim istasyonundan kaçan ve yaklaşık dört yıl önce Sinop'un Gerze ilçesinde yakalanarak bir işadamının çiftliğinde bakılan 'ak turna', sahibi tarafından geri isteniyor.

SİNOP - Rusya'daki bir üretim istasyonundan kaçan ve yaklaşık dört yıl önce Sinop'un Gerze ilçesinde yakalanarak bir işadamının çiftliğinde bakılan 'ak turna', sahibi tarafından geri isteniyor. 1997'de Rusya'daki, 'Oka Crane Breeding Center'dan (Ak Turna Üretim Merkezi) kaçan ve dünyada çok az sayıda bulunan bir 'ak turna' Gerze'ye bağlı Yaykıl Köyü'nde yakalandı.
İşadamı İsmail Mızraklı'ya hediye edilen 'ak turna'ya o tarihten bu yana Mızraklı'nın çiftliğinde bakılıyordu. Bir süre sonra Gerze'yi ziyaret eden bir İngiliz turistin dikkatini çekip girişimde bulunması sonucu, turnanın, Rusya'daki istasyondan kaçtığı anlaşıldı. Bunun üzerine Ruslar, turnayı geri almak için girişimlere başladı. Mızraklı ile temasa geçen istasyon yetkilileri, tüm masrafları kendilerine ait olmak üzere kuşun gönderilmesini isterken, Mızraklı ise kuşu ancak Türkiye'de teslim edebileceğini bildirdi. Mızraklı, "Ben kuşa çocuğum gibi bakıyorum. Ayrılmak istemem. Ancak, nesillerinin tükenmekte olduğunu öğrenince durum değişti. Ruslar gelsin alsın. Bunun dışında başka bir yere vermem. Çünkü vatanı orası, oraya gitmesi gerekir" dedi. Milli Parklar Koruma Başmühendisliği yetkilileri de kuşun iadesinin ancak ilgili bakanlığın iznine bağlı olduğunu söyledi.