Rus uçağı emirle mi vuruldu, pilotun inisiyatifiyle mi?

Rus uçağı emirle mi vuruldu, pilotun inisiyatifiyle mi?
Rus uçağı emirle mi vuruldu, pilotun inisiyatifiyle mi?
Türkiye'nin Rusya'ya ait SU-24 uçağını angajman kuralları çerçevesinde verilen emirle mi yoksa F-16 pilotunun inisiyatifiyle mi düşürdüğü sorusunu aydınlatacak önemli ayrıntılar ortaya çıktı.

RADİKAL - Rusya SU-24 uçağının düşürülmesinden komuta merkezinden 'vur' emri gelmediği ancak 'vurma' da denmediği iddia edildi. Hürriyet gazetesinden Uğur Ergan'ın haberine göre, Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’ndan, sınırı geçen uçak için  ‘Vurma’ emri almayan Türk pilot, angajman kuralları kapsamında verilen yetkisini kullandı.

Türkiye-Suriye hattında devriye uçuşu yapan Türk F-16’larının tüm telsiz konuşmaları Eskişehir’deki Muharip Hava Kuvveti ve Hava Füze Savunma Komutanlığı’nda 7 gün 24 saat düzenli izleniyor.

Önceki günkü olayda da Eskişehir’deki komutanlığın radarlarında Rus savaş uçağının Türkiye Hava Sahası’nı ihlal edecek şekilde uçuşu ve Türk F-16 pilotunun Rus uçağına yaptığı, “Himeymim (uçağın çıkış yaptı yer) 020 radial 26 mil pozisyonunda bulunan bilinmeyen hava trafik unsuru. Burası devriyedeki Türk Hava Kuvvetleri. Türkiye Hava Sahası’na yaklaşıyorsunuz. İstikametinizi hemen güneye çevirin” uyarısı, izlenip dinlendi. Eskişehir’deki komutanlıktan ‘Vurma’ emri gelmediği için pilot, angajman kuralları kapsamında verilmiş tam yetkiyi kullanarak Türkiye Hava Sahası’nı ihlal eden uçağa havadan havaya füzeyi ateşledi. (Hürriyet)

Ezgi Başaran yazdı. "Rus jetinin perde arkasıyla ilgili 3 ipucu"

Ümit Kıvanç yazdı. "Rus uçağını düşürmek gerekli miydi?"

 


  http://www.radikal.com.tr/148039214803921

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kabahati pilota yıkma operasyonuna alet olmayın. - user1124507

  Pilot şu durumdaki uçakları vurun, ancak vurma emri gelirse vurmayın, emrine uyarak vurmuş. O emri kim verdiyse sorumluluk da ondadır. Siyasi irade açısından iyi niyetli yorum, iddia ettikleri gibi Rus uçağı olduğunu bilmedikleri olabilir. Ama bunun pek elle tutulur bir yanı yok. Çünkü Rusya'nın bölgede operasyon yaptığı biliniyor. İlk açıklamayı her ne hikmetse yapan cumhurbaşkanlığı da Rus uçağı vurduk diye açıkladı. Kötü niyetli yorum ise, bir Rus uçağı düşürmeye karar verildiği ve fırsat çıkınca değerlendirildiği olabilir. Bunu ispatlayacak verimiz yok. Her koşulda, sorumluluk o angajman kuralı her ne ise (kamuoyuna açık değil, ulaşılamıyor, başka devletlere ilan ettiğiniz bir şeyi kendi kamuoyunuzdan gizlemeniz de ayrı bir garabet) o kuralı koyan ve pilota vuracaksın diyen siyasi iradededir. Bizim hükümet çok fena alıştı hiçbir konuda sorumluluk üstlenmemeye. Adamlar teflon gibi, hiçbir şey yapışmıyor üstlerine. Ama 60 yıldır ilk kez bir NATO ülkesi olarak Rus uçağı düşürüp de aaa pilot yapmış derseniz buna kargalar da güler, herkes de ağzıyla değil başka bir organıyla da güler! Ayrıca sen ne biçim devletsin, böyle bir işi bir pilot tek başına yapabiliyor, böyle bir devlet mi olur da der!