Ruslar, Akkuyu'daki nükleer santral inşaatını fiilen durdurdu iddiası

Ruslar, Akkuyu'daki nükleer santral inşaatını fiilen durdurdu iddiası
Ruslar, Akkuyu'daki nükleer santral inşaatını fiilen durdurdu iddiası
Rusya'nın Türkiye'ye 'uçak krizi' nedeniyle uyguladığı yaptırımlar enerji sektörüne de sıçradı. Reuters ajansına göre, Rus Rosatom şirketinin Akkuyu'daki nükleer santral inşaatını durdurduğu. Rus Interfax ajansı ise Rus yetkililerin bu iddiayı yalanladığını duyurdu.

RADİKAL - Türkiye'nin iki hafta önce Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağını düşürmesinin ardından Rus Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS Mersin Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nde sahadaki inşaat çalışmalarını durdurdu.

Konu hakkında bilgi sahibi üst düzey kaynakların Reuters'a verdiği demeçte, iki ülke arasındaki uluslararası anlaşmada yer alan ağır tazminat hükümleri nedeniyle Rusya'nın anlaşmayı fesihten kaçındığını belirtiyorlar.

Ancak Rus haber ajansı Interfax'a konuşan Rus yetkililer, projenin planlandığı şekilde ilerlediğini ve herhangi bir askıya alma durumunun söz konusu olmadığını ifade etti. Interfax, Rosatom'un ise iddialarla ilgili açıklama yapmayı reddettiğini belirtti.

Akkuyu Nükleer AŞ de konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

CNN TÜRK'e konuşan Enerji Bakanlığı yetkilileri de, "Akkuyu NGS AŞ ve Rusya tarafından bakanlığa resmi bir bildirimde bulunulmamıştır" açıklamasında bulundu.

Türkiye ile Rusya arasındaki mutabakat kapsamında Rusya, dört üniteden oluşacak toplam 4,800 MW kurulu güce sahip Akkuyu Nükleer Santralini 20 milyar dolarlık yatırımla yapacak ve bu santral Türkiye'nin ilk nükleer santrali olacaktı.

Reuters ajansının "konu hakkında bilgi sahibi üst düzey bir yetkili" olarak tanıttığı kaynağı, "Rus jetinin düşürülmesinden sonra proje büyük bir belirsizliğe girdi. Ancak Rus şirket projeye şu ana kadar 3.5 milyar dolar civarında bir yatırım yaptı. Sözleşme hükümlerinde tek taraflı fesihte ağır tazminat koşulları var. O nedenle Ruslar şu anda fesih konusunda adım atamıyor" dedi.

Türkiye ile Rusya arasında, jetin düşürüldüğü 24 Kasım'dan bu yana karşılıklı ağır suçlamalar devam ederken, Rusya'nın gündeme getirdiği Türk Akımı Doğalgaz Projesi de askıya alınmıştı.

Bunun yanı sıra Rusya 1 Ocak'tan geçerli olacak şekilde Türkiye'ye karşı bazı yaptırımlar uygulayacağını açıkladı.

Projeye yakın bir kaynak, "Projedeki belirsizlik nedeniyle inşaat sahasında herhangi bir faaliyet yürütülemiyor. Ağır tazminat koşulları da proje sözleşmesinin feshinin önünde büyük engel" dedi.

Yetkililer ve kaynaklar, sözleşmedeki fesih hükümlerinin ne kadarlık bir tazminatı içerdiğine dair herhangi bir bilgi vermedi.

DAHA ÖNCE ÖZEL BİR DEĞERLENDİRME YAPILMAMIŞTI

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, "Yaşanan olaydan sonra mevcut tüm projeler yakından incelenecektir" demiş ancak Akkuyu Projesi'ne özel bir değerlendirme yapamayacağını açıklamıştı.

Projenin bir belirsizliğe girdiğini ve beklenen gecikmenin artık daha da ileri bir tarihi kapsayabileceğini kaydeden üst düzey bir yetkili, "Kriz ne kadar sürer bilemiyoruz. Rusya projeden çekilmek de isteyebilir. Ama 2022'de santralin devreye alınması artık kolay olmayabilir" dedi.

Kasım ayı ortasında Antalya'daki G20 Zirvesi'nde Reuters'ın sorularını yanıtlayan Enerji Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in gerçekleştirdiği görüşmede Akkuyu Santrali'nin yapımı konusunda kararlılığın karşılıklı olarak beyan edildiğini ve santralin 2022 yılında devreye gireceğini düşündüğünü söylemişti.

"Rusya projeye devam edemezse diğer seçenekler değerlendirilir. Bu projeyi isteyen ve dünyanın önde gelen başka aday ülkeleri var" diyen aynı yetkili, "Türkiye'nin üçüncü nükleer santral için çalışmaları sürüyor. Bu ortam elbette bu konuda ısrarlı olan Rusya'yı artık seçenek olmaktan uzaklaştırıyor" dedi.

Cihan Haber Ajansı'na da konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Rus kaynaklar, söz konusu haberi yalanladı. Projeyi üstlenen Rosatom şirketinin kuruluşu olan Akkuyu NGS'e yakın bir kaynak, çalışmaların sürdüğünü, projenin iptal edilmediğini ifade etti.