Rusların Türkiye merakını o gideriyor!

Rusların Türkiye merakını o gideriyor!
Rusların Türkiye merakını o gideriyor!
1,5 yıl önce Hasan Çetin ile evlenen Mariam Muradyan'ın Youtube'a Türkiye ile yüklediği videolar Rusya'da büyük ilgi gördü
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU / Arşivi

Rusya doğumlu Mariam Muradyan’ın hayatı 1,5 yıl önce bir Türk ile evlenip İstanbul’a taşınmasıyla değişti. Ülkesinde tıp eğitimi alan Mariam, denklik sorunları nedeniyle çalışamadığından dolayı evde boş dururken youtube, Türkiye ve Türk insanını Rusça anlatan 30’dan fazla video yükledi. Kendi bakış açısıyla Ruslara, Rusça Türkiye’yi anlatan Mairam’ın videolarına yüzlerce yorum yapıldı, binlerce kez izlendi. Rus kadınları, Türk insanı hakkında merak ettiği bir çok soruyu sordu, Mariam cevapladı. Radikal, Türkiye’nin “gönüllü kültür elçiliğine” soyunan, Rusların Türkiye’ye bakışını değiştiren Mariam Muradyan ile nasıl video yüklemeye başladığını ve Rusların ülkemiz hakkında neler merak ettiğini konuştu...

Bize kendinizi tanıtır mısınız?
1985 yılında Rusya’da Nijniy Novgorot yakınlarında küçük bir şehirde doğdum. 6 yıl tıp akademisi eğitimi aldım ve 2008’de mezun oldum. Doktor olarak hiç çalışmadım. Ailem ile birlikte ticaret yaptım ve beslenme üzerine kurslara katıldım. Eşim Hasan Çetin ile 2 yıl önce internette tanıştım ve uzun süre yazıştık. 18 Eylül 2011’de evlenmeye karar verdik. Eşim inşaat sektöründe çalışıyor.

Evlenmeye nasıl karar verdiniz?
İstanbul’a gelmeden İstanbul’u çok seviyordum. Eşimle internette konuşurken kararımı vermiştim. Rusya’da aylarca süren soğuklardan sıkıldım. Soğuğu sevmiyorum. İstanbul’un havası iyi geldi. Eşim tam tersi Rusya’yı ve soğuğu seviyor.

Aileniz evlilik kararını nasıl karşıladı?
Benim baba tarafım Ermeni kökenli. Bundan dolayı Türkiye hakkında bilgileri vardı ve sıcak baktılar. Kültürler de çok farklı olmadığı için karşı çıkmadılar.

İnternete videolar yüklemeye nasıl karar verdiniz?
Geçen yıl eşimin işi nedeniyle Ankara’da yaşadık. Eşim çalıştı, ben evdeydim. Ankara bana sıkıcı geldi. Ben de sıkıldığımdan dolayı böyle videolar çekmeye başladım. Baktım bu şekilde Türkiye’yi Rusça anlatan kimse yoktu.

Kaç video yüklediniz?
30’dan fazla video yükledim. Sağlık alanında bilgilerle ilgili videolar da var. İnsanların ilgilendiğini, yorumlar yaptıklarını, sorular sorduklarını görünce daha çok yüklemeye başladım.

Ruslar en çok Türkiye hakkında hangi soruları soruyor?
En çok popüler olan videom, Rus kadınlarının Türkiye’ye gelirken nasıl giyinmeleri ve korumaları gerektiği konusunda çektiğim görüntüler oldu. 50 binden fazla kişi izledi ve bir o kadar da çok yorum geldi.

Peki ne tavsiye ettiniz?
Her ülkede bir kadın mini etek, topuklu ayakkabı veya sarı saçlı olsa ilgi çeker. Ben de Türkiye’nin çok farklı olmadığını, dikkat çekmeyecek şekilde normal giyinmelerini tavsiye ediyorum. Ruslar, Antalya’ya geldiğinde kendilerini kaybediyor ve sonra Türk erkekleri neden böyle davranıyor diye şaşırıyorlar.

Rus kadınları başka hangi konuları merak ediyorlar?..
En çok Türk erkekleri hakkında sorular geliyor. Yemekleri ve Türkiye’de genel yaşamı merak ediyorlar. Türkiye’yi Arap devletleri gibi zannediyorlar. ‘Türkiye şeriatla mı yönetiliyor. Bir Türk ile evlensem Müslüman olmam şart mı? Türk erkekleri kuma getiriyor mu?, Evlensem haremine mi alacak’ gibi sorular geliyor. Rus televizyonları da pozitif şeyler göstermiyor. İnsan ticareti yapan çeteler hakkında çıkan haberlerden etkileniyorlar ve ‘gelirsem beni de kaçırırlar mı’ diye soranlar var.

Türk erkeklerinin hangi özelliklerini merak ediyorlar?
Özellikle bir ilişki düşünen Rus kadınları Türk erkeklerinin ailedeki rollerini, çocukları sevip sevmediklerini soruyorlar. Fakat tamamen bilgisiz değiller. Yıllardır karşılıklı belirli bir bilgi birikimi oluşmuş.

Siz nasıl cevaplıyorsunuz?
Türk erkekleri ailesine bağlı ve çocukları seviyor. Ailelerine karşı sorumlu. Rusya’da erkekler çalışmıyor ve alkol alıyor. Parasal sıkıntılar çok yaygın. Erkekler çalışmadığı için bir Rus kadın üç yerde bile çalışabilir aynı zamanda çocuğuna da bakar. Erkek evde votka içip oturabilir. Rus kadınları Türk erkeklerin bu özelliklerini seviyor. Ailelerine sadıklar…

Türk kadınları hangi özellikleri dikkatinizi çekti...
Türk kızlarıyla çok yakın arkadaşlığım yok. Ondan dolayı özel kişilikleri hakkında detaylı bilgim yok. En çok sevdiğim özellikleri hepsinin saçı uzun. Rusya’da kızlar modayı çok önemsiyor ve arkasından koşuyorlar. En son paralarını bile alışverişe harcayabilirler. Ama burada kızlar genellikle rahat elbise giyiyorlar. Giyimle değil, başka özellikleriyle tanınmak istiyorlar.

Hep Türklerin güzel özelliklerini anlattınız. Yadırgadığınız, size garip gelen neler oldu?
Türk insanları hayır diyemiyor ve randevu saatlerine dikkat etmiyor. Sözün de durmayan çok insan var. Kabuklu yemişleri veya paketleri çok rahat çevreye atıyorlar. Gördüğüm zaman çöp kutusuna atmak lazım diye herkesi uyarıyorum. Fakat onlar da çöp kutusu yok diyorlar. Parklarda spor aletleri var ama kimse kullanmıyor. İnternet pahalı ve kalitesiz. Çok televizyon izleniyor, kitap okuyan çok az kimse gördüm. Doğal kozmetik ürünler bulmak zor. Kadınlar halıları ve paspasları camdan silkeliyorlar bu da çok kötü bir şey.

Mariam; https://twitter.com/mariam_dyam adresinden de kendine sorulan soruları yanıtlıyor. İşte Mariam’ın en çok izlenen videolarından biri;

http://www.youtube.com/watch?v=W6jEtmd2RLw&list=UUabzJiEbabKiNF2fpeghZLg&index=26