Rüştü Kazım Yücelen'e cinsel taciz davası

Rüştü Kazım Yücelen'e cinsel taciz davası
Rüştü Kazım Yücelen'e cinsel taciz davası
Eski Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen hakkında, Mersin'in Bozyazı İlçesi'nde iğne yaptırdığı kadın doktora cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

MERSİN - Rüştü Kazım Yücelen'in Bozyazı'daki Anumurium Otel'de 9 Aralık 2010 tarihinde Dr. Necla G.'yi taciz ettiği iddiasıyla ilgili Bozyazı Cumhuriyet Savcısı Hidayet Kandemir'in hazırladığı fezleke, Bozyaz'da Ağır Ceza Mahkemesi bulunmadığı için en yakın Ağır Ceza Mahkemesi'nin olduğu Silifke İlçesi Cumhuriyet Savcılığı'na gönderildi. Silifke Cumhuriyet Başsavcısı Vekil Öztürk'ün hazırladığı iddianamede, Bozyazı Devlet Hastanesi'nde görevli kadın doktorun, yengesi R.G. ile birlikte iş görüşmesi için gittikleri otelde karşılaştıkları ailece tanıdıkları Yücelen'in misafiri oldukları belirtildi. Yücelen'in sohbet sırasında kadın doktordan rahatsızlık olduğu için sürekli yaptırdığı iğneyi vurmasını istediği, Dr. Necla G. ile boş bir salona girdiği, ilacın ampulünün kırılması sonucu doktorun parmağının kanadığı belirtilen iddianamede, taciz şöyle anlatıldı:

DUDAĞINDAN ZORLA ÖPTÜ
"Şüphelinin koruması olan tanık Rıfat Sönmez ve otelode garson olarak çalışan tanık Emrah Mülayim, eczaneden yeni ilaç almaya gittiğinde müşteki ile yalnız kaldılar. İlacı beklerken müştekinin ampulün kırılması nedeniyle kesilen parmağının kanamasının durduğu, şüphelinin müştekinin parmağını tutup pamuğu bastırdığı, daha sonra parmağının kesilen ve kanaması duran yerini iki kez üst üste öptüğü, getirilen iğneyi yapan müşteki çıkmak istediği sırada kendisine doğru çektiği, sarılıp, saçını okşadığı, dudağından zorla öperek cinsel saldırıda bulunduğu.."
Savcılık soruşturmasında, şikayetçi Dr. Necla G.'nin ruh sağlığının bozulup bozulmadığına dair alınan Mersin Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden verilen rapor da dosyaya konuldu. 3 Ocak 2011 tarihli raporda, "Olay sonrası başlayan sık ağlama, uykusuzluk, kabuslar görme, sıkıntı hissi, üzüntü değersizlik duyguları gibi yakınmaların olduğu, hastadan alınan öykü ve yapılan psikiyatrik muayene sonucunda iddia edilen olaya bağlı gelişen Depresif Mizaçlı Uyum Bozukluğu olduğu" belirtildi.
İddianamede, müştekinin, tanık R.G.'nin anlatımları, olay yeri inceleme ve görgü tespit tutanağı gibi yan delillerle, doktorun iddiasının doğrulandığı, müştekinin şüpheli hakkında iftirada bulunması için neden olmadığı, aralarında husumetin bulunmadığı, anlatımların olayın oluşuna uygun düştüğünün anlaşıldığı da belirtildi. Yücelen ise, suçlamayı kabul etmeyip, iftiraya uğradığını, bu nedenle kendisinin de davacı olduğunu söyledi. 'Nitelikli cinsel saldırı' suçundan 10 yıldan az olmamak üzere hapis cezası istenen Yücelen, nisan ayında yargılanmaya başlanacak. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/103956410395646

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Garip. - Clear

  Bu konuya paralel bir haber dün akşam ekranlarda gündeme geldi.Tecavüz suçu ve kimyasal hadımlaştırma cezası...Bu gün gazetede beklerken bu habere,rastlamayışım beni çok şaşırttı.En çok şaşırdığım da nedir bilirmisiniz? Bu ceza dünyanın birçok ülkesinde varmış,AB ülkelerinden İsveç,Hollanda v.s. de ise hapis-hadım tercihli(davalıya tercihi soruluyormuş ve ona göre uygulanıyormuş,bunu da haber sunucusu "hem de araştırmacı-uzman gazeticilikte çok ünlü biri" söyledi)olarak uygulanmaktaymış.Hal böyleyken,siyasisinden feminist temsilcisi yazarlara kadar,hukukçusundan cinsellik konusunda yazılarıyla şöhret yapmış prof.una kadar herkes,aleyhte konuştu.Efendim kisenin hayatını ters etkileyecek bir ceza vermek doğru sayılamazmış.Hey gidi iki yüzlü dünya hey! Sonra da utanmadan benim kadın-erkek camiasına bakışlarımı ve düşüncelerimi eleştirirler.Benim adaletime ve düşüncelerime kurban olsunlar.Kendilerine aynada baksınlar,mosmor kesildiklerini görecekler.Yazıklar olsun böyle iki yüzlülüğe.Bir daha bu konuda kimsenin samimiyetine inanmayacağım.

  bir hukukçu olarak... - birinci

  bu tip olaylarda peşinen kadın lehine tavır takınılıyor. bahsedilen suçun cezası çok ağır olduğundan bu tip durumlarda çok dikkatli olmak ve kesinlikle salt bir kadın bunu ileri sürdü diye ceza verilmemeli ve yan deliller mutlaka aranmalı. aksi halde suçsuz bir kişinin çok ağır bir cezayla karşılaşması riski var. bu işin şakası olmaz.

  İmam böyle yaparsa - ismailates

  Bu ülkede asayişten sorumlu en üst düzeyde görev yapmış biri bunu yaparsa cemaat ne yapar?

  Bu adam yaptığını hak sanıyor galiba, - pekmez_2042

  Taciz elle, gözle, sözle olur. Bu kişi tacizden yargılamak yetmez "cinsel saldırıdan" yargılanmalıdır? Ve erkekler tacizin,en basitinden laf atmanın bile suç olduğunu öğrenmeleri gerekir.

  Nitelikli Suç. - Clear

  Ben ne kadar tuhaf bir insanım yahu.Şu sosyal bilimcilerin kullandıkları kelimeleri bir türlü anlayamam.Biz fenciler,dogmatik denince,dinamik denince farklı anladığımız gibi nitelik ve nicelik kelimelerini de farklı anlarız.Bize göre nicelik kantite,nitelik de kalitedir.Mürur-u zaman yani zaman aşımını anlayamadığım gibi,şu nitelikli cinsel saldırı ya da nitelikli dolandırıcılık gibi nitelikli suçları da anlamakta zorlanıyorum.Yani ne demek oluyor? Kaliteli cinsel saldırı veya kaliteli dolandırıcılıkmı? peki ne anlama geliyor? Sosyalcilerle neden uzlaşamadığımızı şimdi anlıyorum,çok zor çoook...Heh heh heh.Ha bu arada,şu ampulün parmağı kesmesini de pek anlayamadım.Kendim de tıpçı olduğum için bilirim ki böyle kazalar yoğun iş ortamında ve telaş,acelecilik veya heyecandan ötürü vuku bulur.Ya da acemilikten...Böyle bir durum mu varmış?

  tecavüzcülerin dikkatine. - sktk60

  akp.li 2 kadın milletvekili tecavüzcülerin hadım edilmesi için kanun teklifi verdiler yasa kabul edilirse bu eski devlet bakanına hadım edilme cezası ile yargılanma yapılabilir.