Rüşvet ihtisaslı çete

'Bu bir şans'
Yolsuzluklarda yargıyı rüşvetle etkilemek isteyen çeteye yönelik operasyonda gözaltı sayısı 12 oldu. Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Fehmi Ulusoy, "Bu soruşturma bir şans, çürük varsa temizlenir, yoksa yargı aklanır" dedi.
Çiçek bizzat içinde
DGM'den bilgi talep eden Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, "Etik davranmayan ayıklanır" diye konuştu. Adalet Bakanı Cemil Çiçek de operasyona bizzat katılıyor. Gözaltındakiler Ankara'da sorgulanırken, polis dün şirket binalarında aramalar yaptı.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi
SONER ARIKANOĞLU / Arşivi

ANKARA - Yolsuzluk davalarında yargıyı etkilemek için rüşvet çetesi kurulduğu iddialarıyla başlatılan operasyonda kömür tüccarı Haldun Erdavran'ın ismi öne çıktı.
Ankara DGM Savcısı Ömer Süha Aldan'ın talimatıyla gözaltına alınanların sayısı dün 12'ye yükseldi. Gözaltındaki zanlılar şöyle: Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi Ersin Pamuksüzer, Show TV Genel Müdürü Saner Ayar, Turkcell'in
avukatı Orhan Gemicioğlu, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Ali Canverdi, 'Neşter Operasyonu' sanıklarından Mehmet Nazif Edin'in kuzenleri Hulki Selim Edin ve Rasim Esat Edin, Yargıtay üyesi Ergül Güryel'in oğlu Cenk Güryel, işadamı Haldun Erdavran, avukatlar
Özgün Öztunç ve Galip Altıntaş ile iki sekreter. Show TV ile Turkcell'in Ankara bürolarında dün arama yapıldı.
Kilit isim Haldun Erdavran
Operasyonun ayrıntıları dün netlik kazandı. Savcılığın SSK soygununa ilişkin 'Neşter Operasyonu' kapsamında gözaltına alınan sanıkların serbest bırakılmasında Erdavran'ın devreye girdiğini belirledi. Erdavran'ın telefonu dinlemeye alındı. Ancak Erdavran ve zanlı avukatların sadece Neşter Davası'nda değil, bazı banka ve şirket davalarında da yargıyı etkilemeye yönelik girişimlerde bulunduğu ortaya çıktı.
Savcılığın 'Çıkar Amaçlı Suç Örgütleriyle Mücadele Kanunu' ve TCK'nun
'yargıyı etkileme' suçuna ilişkin maddesine dayandırdığı soruşturmasında kilit isim olarak Erdavran'ın ismi öne çıktı. Erdavran, daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin kömür ithali işlemlerini üstlenmesi, Güney Afrika'da kömür madeni satın alması, Vakıfbank'a 8 milyon dolar kadar borçlanması gibi yargıya da ulaşan tartışmalı işlemler nedeniyle gündeme gelmişti.
Halen bir TV'de yapımcılık da yapan Erdavran ve ekibinin müşterilerini gazetelerin ekonomi sayfalarını izleyerek buldukları, hakkında soruşturma davası açılan, icra takibi yapılan zor durumdaki işadamlarına 'iş' teklifinde bulunurken yargıda kendilerine 'masrafı' karşılığında yardımcı olabileceklerini ilettikleri öne sürüldü.
Gözaltındaki avukat Güryel'in Turkcell'in icra davalarını takiple görevli olduğu belirlendi. Güryel'in Telekomünikasyon Kurumu'nun Turkcell aleyhine ara bağlantı sözleşmelerinden kaynaklanan alacağının tahsili için açtığı trilyonluk davalarla yakından ilgilendiği belirtildi.
Soruşturmaya Maliye Bakanlığı da müdahil. Bakanlık, savcının isteği üzerine iki müfettişini soruşturmada görevlendirdi.
Bakan operasyonun içinde
Adalet Bakanı Cemil Çiçek'in operasyonun başından beri aktif olarak içinde olduğu kesinleşti. Çiçek'in DGM savcısıyla Yargıtay Başkanı'nı operasyondan iki gün önce makamında ziyaret edip bilgi verdiği; Özkaya'nın da Yargıtay'a bilgi ve belgeler ulaştırıldığında kim olursa olsun gereğinin yapılacağını söylediği ifade edildi.Adaletin tepesi savcıya sahip çıktı
Rüşvet soruşturması adalette büyük yankı buldu. HSYK, yargıyı eksen alan bu ilk kapsamlı soruşturmaya tam destek verdi. HSYK Başkanvekili Fehmi
Ulusoy, soruşturma savcısı Aldan'a 'Korkma, sonuna kadar git' mesajı verdi. Ulusoy, Radikal'in sorularını şöyle yanıtladı: "DGM savcısı işi ciddiyetle soruşturuyor, bizim ona söyleyeceğimiz, 'Sonuna kadar git, korkma' olur. Ne işlem gerekiyorsa yapılmalıdır. Çünkü bu soruşturma yargı için büyük bir şanstır. Bu şans kullanılarak varsa çürükler temizlensin. Değilse de yargı selamete ersin, töhmet kalksın, aklansın. Kurul
olarak dinlemedeyiz, izliyoruz. Bize iletilecek bilgi-belgelerin gereğini kim olduğuna bakmadan yerine getiririz. Yolsuzlukların üzerine ayırım yapmadan gidilmeli, mutlak sonuç alınmalıdır".
Yargıtay da DGM'den konuyla igili bilgi istedi. Yargıtay Başkanı Eraslan Özkaya, operasyonu takip ettiklerini, henüz kendilerine intikal etmediğini söyledi. "Yargıda da etik kurallara uymayan çıkabilir" diyen Özkaya, şöyle devam etti: "Bunlar ayıklanır. Daha işin başındayız. Delilleri görmek lazım. Şimdiden bir şey söylemek için erken. Bu iddialarla ilgili ne gibi deliller var, onları görmek, değerlendirmek lazım. Onları görmeden konuşmak olmaz".