Rüşvet saymaya mesai vermişler

Kapıkule Gümrüğü'nde aylar süren gizli kameralı takipten sonra önceki sabah polisin düzenlediği operasyonda gözaltına alınanlar...

EDİRNE - Kapıkule Gümrüğü'nde aylar süren gizli kameralı takipten sonra önceki sabah polisin düzenlediği operasyonda gözaltına alınanlar, savcılarca delil kasetler eşliğinde sorgulanıyor. Isıtıcılara yerleştirilen kameralar fark edilince erken başlatıldığı belirtilen, bugüne kadar Kapıkule'de düzenlenen en büyük rüşvet operasyonlardan olan Avcı-2'de gözaltına alınanlardan 45 gümrük görevlisi önceki gün tutuklandı.
19 polis tutuklandı
Gözaltına alınmaları için isimleri belirlenen 28 polisten, yıllık izin nedeniyle il dışında olduğu için ulaşılamayan O.Ö. de Edirne Adliyesi'ne gelerek savcıya ifade verdi. İfadesi alınan 28 polisten dokuzu serbest bırakılırken, 'örgütlü irtikap ve rüşvet' suçlamasıyla Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi'ne sevk edilen 19'u tutuklandı.
Aralarında Gümrük Muhafaza Müdürü Mustafa Hanlı'nın da bulunduğu altı gümrükçü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Delil kasetlerde bir görevlinin yardımcı olma karşılığında bir kadın yolcuyla cinsel ilişkiye girdiği görüldü. Rüşvetin ortak bir kasada toplandığı da kameralara yansıdı. Nöbet bitiminde paralar, görevlilerce önce YTL, ABD Doları ve avro olarak ayrılıyor, sonra da 18 dakikada sayılı, paylaşılıyor.
Defterlerde rüşvet kaydı
Edirne polisi, merkezi İstanbul'da bulunan free shop bürolarındaki çok sayıdaki defter ve evraka da el koydu. Defterlerde, free shop bürolarının dağıttığı rüşvetlerin kayıtlarının da bulunduğu iddia edildi.


    http://www.radikal.com.tr/7669827669820

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.