Rüşvete koltuk önlemi

İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, trafikte yaşanan rüşvet olayları için bir dizi önlem aldı.

ANKARA - İçişleri Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, trafikte yaşanan rüşvet olayları için bir dizi önlem aldı. Yücelen, trafik polislerinin sürücüleri ekip otosuna davet etmeyeceğini açıkladı.
Rüştü Kazım Yücelen, dün bir basın toplantısı
düzenleyerek görev yaptığı 70 günde gerçekleştirdiği icraatlar hakkında bilgi verdi.
Trafik kontrolleri konusunda bir genelge yayımladığını belirten Yücelen, buna göre, trafik birimlerinin başarısının bundan sonra kontrol ettikleri araç ve ceza kestikleri sürücü sayısıyla değil, trafik kazalarındaki artış ve azalışla ölçüleceğini açıkladı. Yücelen, trafik kontrollerinin bundan sonra sadece sürücülere ceza kesme yönünde değil, kural ihlali yapılmadan önlemeye yönelik uyarıcı ve eğitici nitelikte olacağını söyledi.
Genelgesinde, vatandaşa kibar davranılmasını,
gereksiz sorular sorulmamasını ve tartışmaya neden olacak davranışlardan kaçınılmasını isteyen Yücelen, "Bu genelgeyle bundan böyle kendisine ceza tatbik edilecek sürücüler ekip otosuna gönderilmeyecek, ceza makbuzu kesilmesi, zabıt tutulması vesaire işlemler her türlü güvenlik önlemi alınmak suretiyle durdurulan ve denetime tabi tutulan aracın yanında tamamlanacaktır" dedi. Yücelen, bu uygulamanın vatandaşı ve polisi rüşvetten korumak amacıyla başlatıldığını açıkladı.
Yücelen, Konya'nın Akkise kasabasındaki bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayı değerlendirirken, "Nasıl başlarsa başlasın tasvip etmem mümkün değil" dedi.
37 polis gözaltında
Akkise'de çıkan çatışmanın münferit olduğunu ve bir anlık komuta zafiyetinden çıktığını kaydeden Yücelen, "Hem ben, hem Jandarma Genel Komutanlığı suçluların cezalandırılması
için gerekeni yapacağız" diye konuştu.
Organize suç örgütlerine yönelik yapılan operasyonlarda 37 emniyet görevlisinin de gözaltına alındığını hatırlatan Yücelen, "Bu durum, bundan sonra suça karışan emniyet görevlileri hakkında da işlem yapılacağının göstergesidir" diye konuştu.
PKK'ya uyarı
Yücelen, bazı PKK üyelerinin Abdullah Öcalan'ın AİHM'deki davasını etnik bir davaya dönüştürmek için Avrupa'da girişimde bulunduklarını ve kendilerinin de aynı kapsamda suç işledikleri yönünde başvuruda bulunduklarını söyledi. Bakan Yücelen, "Eğer Türkiye'de bu durum gerçekleşirse bunun suç olacağını ve kaç kişi olursa olsun gerekenin yapılacağını bildiriyorum" dedi. Yücelen, vali atamalarının bakanlıkta oluşturulacak bir konsey tarafından yapılmasını da önerdi. Yücelen, konuyu eski İçişleri bakanları, valiler ve mülki idare amirlerle tartışacağını belirtti.