Rusya baskını tırmandırıyor

Rusya, Swissotel baskınıyla ilgili diplomatik baskısını artırıyor. Olay günü Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Nabi Şensoy'u Dışişleri Bakanlığı'na çağıran Rusya, dün hem protesto notası verdi, hem de Ankara Büyükelçisi Aleksandre Lebedev'i danışma amacıyla Moskova'ya çağırdı

ANKARA - Rusya, Swissotel baskınıyla ilgili diplomatik baskısını artırıyor. Olay günü Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Nabi Şensoy'u Dışişleri Bakanlığı'na çağıran Rusya, dün hem protesto notası verdi, hem de Ankara Büyükelçisi Aleksandre Lebedev'i danışma amacıyla Moskova'ya çağırdı.
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksandre Lebedev, baskınla ilgili bilgi vermek için dün Moskova'ya gitti. Lebedev'in yardımcısı da Ankara'da Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak ülkesinin olayla ilgili eleştirilerini içeren bir nota verdi. Notada saldırganların bir daha serbest kalmaması temennisine yer verildi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye'yi turizm açısından 'güvenilir olmayan ülke' ilan etmesinden çekinen Ankara ise, Moskova yönetimine soğukkanlılık telkin etti. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında,
"Türkiye, İstanbul Swissotel'deki terör eylemini şiddetle kınamaktadır" denildi.
Karadeniz Ekonomik İşbirliği toplantısına katılacak olan Dışişleri Bakanı İsmail Cem'in Rus muadiliyle bu sorunu konuşacağı öğrenildi.


  ETİKETLER:

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul

  ,

  moskova