Rusya ile bu kez Karadeniz'de 'gemi krizi' iddiası

Rusya ile bu kez Karadeniz'de 'gemi krizi' iddiası
Rusya ile bu kez Karadeniz'de 'gemi krizi' iddiası
Rusya'nın dün Ege'de bir Türk balıkçı teknesine ateş açtığını duyurmasının ardından bu kez de Karadeniz'den bir gerilim haberi geldi. Rus yetkililer, Kırım enerji şirketine ait bir geminin Karadeniz'de Türk bandıralı ticari bir gemi tarafından engellendiğini, bunun üzerine Türk gemisinin yön değiştirmeye zorlandığını duyurdu.

RADİKAL - Rusya sınır muhafız botlarının bu sabah Türk ticari gemisinin yolunu keserek yön değiştirmeye zorladıkları bildirildi. 

Hürriyet gazetesinden Nerdun Hacıoğlu'nun haberine göre, Rus güvenlik yetkilileri olayın Ukrayna’nın Odessa şehri açıklarında uluslararası sularda meydana geldiğini duyurdu. Rus Sahil Güvenlik birimi, "kimliği belirlenemeyen, ancak Türk bayrağı çekmiş olan" ticari bir geminin, “Çernomorneftegaz” şirketine ait sondaj platformunun nakli sırasında konvoyun yolunu kesmeye çalıştığını belirtiyor.

Açıklamada, "Uluslararası denizcilik kuralarına aykırı davrandığı öne sürülen Türk gemisi, Rus konvoyuna tehlikeli mesafede yaklaştığı için Federal Güvenlik Servisi botu ve Karadeniz Donanmasına bağlı gemi tarafından yön değiştirmeye zorlandı. Ardından platformun Kırım açıklarına çekilmesi işlemine devam edildi” denildi. 

Rusya tarafından yapılan açıklamada Türk gemisine ateş açılmadığı da belirtildi.