Rusya: Yine kaçacaklar

Swissotel baskınıyla ilgili olarak Türkiye'ye protesto notası veren Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksandre Lebedev daha önce cezaevinden firar eden teröristlerin yine kaçacaklarını öne sürdü.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Swissotel baskınıyla ilgili olarak Türkiye'ye protesto notası veren Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Aleksandre Lebedev daha önce cezaevinden firar eden teröristlerin yine kaçacaklarını öne sürdü. İstihbarat örgütünün ve polisin istese bu eylemi engelleyebileceğini savunan Lebedev, teröristlerin Türkiye'den destek bulduğunu ima etti.
'Hani ortaktık'
Büyükelçilikte sorularımızı yanıtlayan Lebedev, Türkiye ile Rusya arasında 'geliştirilmiş ortaklık ilişkisi' olduğunu anımsatarak, sert bir üslupla, "Hüsrana uğradım. Bu olayı bu anlayışla bağdaştıramıyorum. Bunlar daha önce cezaevinden kaçtılar, eminim yine kaçacaklar. Geliştirilmiş ortaklık bunun neresinde" diye konuştu. Olayın Türkiye-Rusya ilişkilerini etkilememesini istediğini kaydeden Lebedev, "Bu çocuklar bir daha serbest kalırsa bütün hikâye baştan başlar" dedi.
Rusya'nın yapılan anlaşmalar konusunda samimi olduğunu belirten Lebedev, Avrasya Feribotu ile Rus uçağının kaçırılması ile son otel baskınını anımsatarak, "Bu bir tiyatro mu? Biz oyun oynamıyoruz. Türkiye'nin geliştirilmiş ortaklık ve teröre karşı ortak mücadele konusunda samimi olmasını bekliyoruz. Peki bu olanları kim yapıyor?" dedi. Lebedev olayların iyi komşuluk ilişkilerine bile sığmayacağını savundu.
MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun ile Türk polisine güvendiğini belirten Lebedev, baskın öncesinde Çeçenlerin izlendiğini anımsatarak, "Suçluların nasıl izlenmesi gerektiğini onlar daha iyi biliyor. Kolayca izleyip kontrol edebilirlerdi" yorumunu yaptı.
Lebedev danışmalarda bulunmak üzere bugün Moskova'ya gideceğini ve Rusya Dışişleri Bakanlığı'na ilgili bilgi vereceğini söyledi. Lebedev Türkiye'ye protesto notası verdiklerini belirtti.
Rusya'nın Öcalan'ı ülkeden çıkardığını anımsatan Lebedev, "Hiç kimse bunu anımsamıyor. Bizim için kültürel hakları özerkliği olan 700 bin Kürt kökenli vatandaşının baskısına rağmen bunu yapmak kolay değildi" dedi.
Turizm tehdidi
Her şeyin karşılıklı olduğunu belirten Lebedev, Türkiye'nin Rusya'nın değil ABD'nin ve NATO'nun müttefiki olduğunu söyledi. Rus turistlerin Türkiye'ye olan ilgisine dikkat çeken Lebedev, "1.5 milyon turist bekleniyordu. 'Bekleniyor' demiyorum, bekleniyordu. Gelecek olanlar paralı insanlar, Türkiye bu insanları kaybederse 1 milyar doları kaybeder" dedi. Turizm Bakanı Mumcu'yu sevdiğini de söyleyen Lebedev, "Hiç kimse Türkiye'nin bulunduğu bugünlerde bir milyar doları sokağa atamaz" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Rusya

  ,

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  NATO

  ,

  moskova

  ,

  MİT