Rusya'da basılan 'dini toplantı'da bir Türk

MOSKOVA - Rusya’nın Dağıstan Cumhuriyeti’nde dini toplantı yapıldığı belirtilen bir eve düzenlenen operasyonda aralarında Ali İhsan Erdemir adlı Türk vatandaşının da olduğu 17 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Rus iç istihbarat servisi FSB açıklamasına göre, 24 Nisan’da İzberbaş kentindeki ev, ‘yasaklı’ bir hareketin toplantısının  yapılacağı istihbaratı üzerine basıldı. Baskında dokuz Rus, yedi Azeri ve Türk Ali İhsan Erdemir gözaltına alındı. Rusya’da yasaklanan dini propaganda yayınlar ile 72 bin 278 dolarlık fatura ele geçirildi. Gözaltına alınanlar serbest bırakıldı. Erdemir’in Rusya’da sadece bu yıl yedi kentte toplantılar gerçekleştirdiği belirtildi. Açıklamada, grubun kurduğu şirket ve vakıflara ‘Serhat, Ufuk, Tolerans, Eflak ve Toros’ isimleri verdiği belirtilerek, “İstihbaratı ilgilendiren problemleri çözümlüyorlardı” denildi.

Başsavcı Yardımcısı: Nurcu öğretmenler
Rusya Başsavcı Yardımcısı Viktor Grin de Tataristan yönetimi desteğiyle okullarda Türk vatandaşı öğretmenlerin görevlendirildiğini belirterek, “Bu öğretmenler yasaklanmış Nurcular hareketinin üyeleri. Eğittikleri çocukların akıllarında Türkiye’nin ağırlık kazandığı, Rusya sözcüğünün de aşağılandığı tespit edildi” diye konuştu. (aa)