Rusya'dan Çeçen sitemi

Rusya Federasyonu, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarın başlayacak ziyareti öncesinde, Türkiye'nin, Çeçenya'da Rusya'ya karşı savaşan Türkler hakkında çok yetersiz kaldığını savundu.

ANKARA/İSTANBUL - Rusya Federasyonu, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarın başlayacak ziyareti öncesinde, Türkiye'nin, Çeçenya'da Rusya'ya karşı savaşan Türkler hakkında çok yetersiz kaldığını savundu. İstanbul Emniyeti ise Putin'in ziyareti öncesi dün 12 Çeçen'i gözaltına aldı.
Putin'in sözcüsü Dimitri Peskov, iki ülke istihbaratı arasında yoğun işbirliği olduğu halde birçok Türk yurttaşının Çeçenya'da savaştığını, Çeçen teröristlerin Türkiye'de eğitim aldığını söyledi. Son olarak Gürcistan'dan yasadışı yollarla geçip, Çeçenya'da savaşan dört Türk'ün öldürüldüğünü anlatan Peskov, "Türk istihbaratı bu kişileri ve geçiş yollarını biliyor, ama yeterli önlem almıyor. Anlaşmalardan kaynaklanan sorumlulukların yerine getirilmesini istiyoruz. Bazı şahısların Türkiye'de teröristlere eğitim verdiğini, teröristlerin dinlenip geri döndüğünü biliyoruz" dedi.
Bu arada İstanbul Emniyeti dokuzu Çeçen, üçü Çeçen kökenli Türk vatandaşı olmak üzere ikisi kadın 12 kişiyi gözaltına aldı. Zanlıların, El Kaide'nin İstanbul' da geçen yıl düzenlediği saldırılardan sonra yürütülen istihbarat sonrasında takibe alınan kişiler olduğu ileri sürüldü.