Rusya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri'ne çağrıldı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri'ne çağrıldı
Rusya'nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri'ne çağrıldı

FOTOĞRAF: YÖRÜK IŞIK

Rus savaş gemisi Caesar Kunikov'un, boğazı geçerken bir askerin omzunda karadan havaya atılabilen füze taşıdığının ortaya çıkması küçük çaplı krize neden oldu.Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

RADİKAL - Rus savaş gemisinin İstanbul Boğazı'ndan geçişi sırasında gemideki bir askerin karadan havaya atılan bir füzeyi omzunda atış pozisyonunda taşıması üzerine Rusya'nın Ankara Büyükelçisi bugün Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.  Dışişleri Bakanlığı İkili Siyasi İlişkiler Denizcilik-Havacılık-Hudutlar Genel Müdürü Burak Özügergin ile yaklaşık 45 dakika görüşen Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a, Rusya’nın “provokatif hareketlerden vazgeçmesi gerektiği” mesajı verildi.

 

Boğazı geçen Rus savaş gemisinde füzeli asker

Rus savaş gemisinin, bir askerin omzunda füze ile Boğazlar’dan geçmesinin tahrik amaçlı olduğu ve bu tür hareketlerin sonlandırılması gerektiği vurgulandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, görüntülerle ilgili yaptığı yorumda, olayın bu süreçte meydana gelmesinin bir tesadüf olmadığını söylemişti. Türkiye'nin Montrö Boğazlar Sözleşmesi ve uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları olduğunu hatırlatan Bakan Çavuşoğlu, durdurulması gereken gemilerde de geçişler konusunda da o kuralların uygulandığını belirtip, Türkiye’nin Rus gemilerini durdurmadığına dikkat çekti. (Hürriyet)

Rus ve Türk savaş gemisi, aynı dakikalarda İstanbul Boğazı'nda

Çavuşoğlu: Rus gemisindeki füzeli asker provokasyon