Rüyaya inandı çocuk kayboldu

Garip bir çocuk kaçırma

Fatihli, beş çocuk babası Halil Aksu anlatıyor: "Bangladeşli komşu karıkoca bir gün, 'Rüyada gördük, sevdiğimiz bir çocuğu umreye götürürsek bizim de çocuğumuz olacak' dedi. Acıdık, dört yaşındaki Tuğba'yı verdik. Bir aydır haber yok..."

İSTANBUL - Bir yıldır tanıdığınız Bangladeşli komşunuz, sabah heyecanla yanınıza gelip, "Biliyorsunuz bizim çocuğumuz olmuyor. Gece bir rüya gördük. Birisi 'Çok sevdiğin bir çocuğu umreye getir, çocuğunuz olacak' dedi" diye sizden yardım istese... Dört yaşındaki kızınızı 'ödünç' verir miydiniz? Veren olmuş... İstanbul'da bir aile, kızlarının bu yöntemle kaçırıldığı iddiasıyla polise başvurdu.
Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne başvuran, beş çocuk babası pazarcı Halil Aksu, Bangladeşli komşuları Abdulselam Begüm ile eşi Fatma Begüm'ün dört yaşındaki kızları Tuğba'yı 19 Ağustos 2007 tarihinde kaçırdıklarını öne sürerek şikâyetçi oldu. Kızının bulunması için cumhuriyet savcılığı ile Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneğine (YAKAD) de müracaat ederek yardım istediklerini anlatan Aksu, çocuğunun, gördükleri bir rüyadan etkilenerek kendilerinden yardım isteyen Begüm çifti tarafından kaçırıldığını öne sürdü. Pazarcı babanın iddialarına göre Aksu ailesi Bangladeşli çifti yaklaşık bir yıldır tanıyordu. Çift, bu süreçte kendileriyle çok iyi ilişki kurdu. Begüm çiftinin çocukları yoktu, bu yüzden beş çocuklu bir aile olarak kendileri de onlara anlayışla yaklaşıyordu. Aksu ailesi bir sabah evde oturuyordu. Abdulselam Begüm ile eşi Fatma, çok heyecanlı bir şekilde evlerine geldi. Gece gördükleri rüyada iyi bir kişinin kendilerine, 'Çok sevdiğiniz bir çocuğu umreye götürün, çocuğunuz olacak' dediğini anlattı. Tuğba'yı kendi çocukları gibi sevdiklerini, onu umreye götürmek istediklerini söylediler. Aksu ailesi de onlara 'acıyıp' öneriyi kabul ettik. Bangladeşli çift Tuğba'yı da alıp giderken "10 gün sonra geliriz" dedi. Ama bir aya yakın süre geçti, gelen giden olmadı. Bangladeşli çift, giderken evlerinin anahtarını da Aksulara bırakmıştı. Aile evde arama yaptı ancak onlara ait herhangi bir belge ya da fotoğrafa rastlayamadı. Dairede sadece Fatma Begüm'ün kısa süreli görüntüsü bulunan ve unutulduğu anlaşılan bir CD'ye rastlandı ve CD polise teslim edildi. Tuğba'nın geri getirilmemesi üzerine polise başvurduklarını ifade eden Halil Aksu, "Öğrendik ki çocuğun umreye götürülmesi için evrak ve pasaport gerekiyormuş, bu çift yurtdışına bile çıkmamışlar, çocuğumuzu kaçırmışlar" dedi.
Yılda 1000 çocuk kayboluyor
Halil Aksu'nun yardım talebinde bulunduğu YAKAD Başkanı Zafer Özbilici'nin verdiği bilgiye göre, İstanbul'da bir yılda, aralarında evden kaçanların da olduğu 1000 çocuk için kayıp başvurusu yapılıyor. Yaklaşık 800'ü bulunurken diğerlerinin akıbeti meçhul. Özbilici "Aileleri sık sık bu tür olaylara karşı uyarıyoruz. Maalesef ailelerimiz bilinçlenmiyor, halen insanın aklı almayacak derecede yanlışlar yapıyorlar" dedi. Özbilici, Tuğba'yı fotoğrafından tanıyacak vatandaşların 0212 635 28 64 numaralı telefonu aramalarını da istedi.