Saat 22.00'yi vurduğunda...

Saat 22.00'yi vurduğunda...
Saat 22.00'yi vurduğunda...
Saat 22.00'den sabah 06.00'ya kadar içki satışını yasaklayan düzenleme yürürlüğe girdi. Tam o saatte Taksim ve Beşiktaş'taydık. Kimi esnaf kepenk indiriyor, kimi el altından satıyor, kimi 'bir şey olmaz' rahatlığında.
Haber: SEVTAP TATLIDİL / İSTANBUL / Arşivi

İçki satışına sınırlama getiren düzenleme 9 Eylül itibariyle uygulanmaya başladı. Yasanın maddelerinden biri gece 22.00’den sonra içki satışının yasaklanmasıydı. Peki bu madde fiilen uygulanabilir miydi? Yasağın başladığı saat 22.00’den sonra Beşiktaş ve Taksim çevresindeki işletmeleri dolaştık. Esnafta yoğun endişe var. “İçki satmaya devam ‘yakalanır mıyım” sorusuyla , ‘para kazanamazsam ailemi geçindiremem’ kaygısı iç içe geçmiş durumda. Birçok esnaf saat 22.00’yi gösterdiğinde kepenklerini indiriyor. Açık olanlardaysa müşteri daha söze başlamadan “İçki satmıyoruz” yanıtıyla karşılaşılıyor. Mekânların duvarlarında yasağa biçilmiş bir yazı var: “Saat 22.00’den itibaren alkollü içki satılmamaktadır, lütfen ısrar etmeyin.”

El altından satan da var

Bazı işletmelerse ‘el altından satış’ dönemini başlatmış bile. İçkilerin üzeri gazete kâğıtları ve kartonlarla örtülmüş. Bir işletmeye girip, içki istediğimi söylüyorum. Tezgâh altından gazete kâğıdına sarıp siyah poşet içine atıyor istediğimi. Ücreti öderken “Gazeteciyim” diyorum. Önce tedirgin oluyor, sonra öfkeyle konuşmaya başlıyor. Devletin Beyoğlu’nu bitirmeye çalıştığından giriyor söze, hükümetin diğer icraatlarına kadar uzanıyor... 20 yıldır Taksim’de Tekel bayii işleten esnaf saati gelip dükkânını kapatırken şunları söylüyor: “Gezi’de eylemcilerin esnafı zarara uğrattığını söyleyen hükümet aynı şeyi kendisi yapıyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.” Beşiktaş’ta da durum farklı değil. Ara sokaklardan birinde 4 üniversite öğrencisi Tekel bayiine girmiş, ama beklediklerini bulamamış. “Abi alt tarafı iki bira, kimseye söylemeyiz” diyorlar ancak elleri boş çıkıyorlar. Kimi esnafsa belediyelerin bu işi takip etmekte zorlanacağını belirterek, “Rahatız” diyor. Aynı durumun sigara yasağında da yaşandığını söylüyorlar.

TESK, yasağı yüksek mahkemeye taşıdı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, yürürlüğe giren yeni Alkol Yasası’nın Türkiye’nin çağdaş yüzüne yakışmadığını savunarak, zarar gören esnafın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu açıkladı. Palandöken, şunları söyledi: “Sadece turistik değil, Türkiye’nin neresinde olursa olsun açma ruhsatına tabi olduğu bölgenin ruhsatındaki saatlere riayet edilmesi lazım. Yoksa çifte standarttır. Adamın ruhsatı gece 01.00’e kadar ve siz buna ‘22.00’den sonra alkollü içki satamazsın’ diyorsun. Türkiye’de böyle aşırı alkole düşkünlük de yok. Zaten insanlar gelip içkiyi adıyla bile isteyemezler. Birkaç tane içmesini bilmeyenin yaptığı hareket nedeniyle 200 bin esnafın mağdur edilmesi son derece kötü.. Türkiye’de siz 35 milyon turist bekliyorsunuz, diğer taraftan da kış turizm bölgesini de dahil etmek üzere yasaklıyorsunuz. Bence Türkiye’nin çağdaş yüzüne yakışmayan bir uygulama.”

‘Yasak değil sınırlama’

Mayıs ayında TBMM’de kabul edilen yasa daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah GüL tarafından onaylandı ve 9 Eylül’de yürürlüğe girdi. Hükümetin ‘sınırlama’, karşı çıkanların ‘yasak’ dediği yasada yer alan bazı düzenlemeler şöyle:
22.00 ile 06.00 saatleri arasında perakende içki satılamayacak.
Alkollü içkiler sunum izni verilen yerlerde açık tüketilebilecek ve bu yerlerde tesis sınırları dışında tüketilmek üzere alkollü içki satışı yapılamayacak.
Alkollü içkiler, işletme dışından görülecek şekilde perakende olarak satılamayacak.
Bu hükümlere aykırı hareket edenlere 5 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar ceza verilecek.
Türkiye’de üretilen veya ithal edilen alkollü içkilerin ambalajları üzerine, alkol ürünlerinin zararlarını belirten Türkçe yazılı uyarılar veya mesajlar konulacak.