Saat buldum derken

Yüksekova ilçesinde 9 yaşında bir çocuk, çöpte zaman ayarlı bomba bularak polise teslim etti. İlköğretim okulu 3. sınıf öğrencisi Ekrem Temeş, geçen perşembe sabahı okula gitmeyip çöp toplamaya çıktı.
Haber: HAMİT ERKUT / Arşivi

HAKKÂRİ - Yüksekova ilçesinde 9 yaşında bir çocuk, çöpte zaman ayarlı bomba bularak polise teslim etti. İlköğretim okulu 3. sınıf öğrencisi Ekrem Temeş, geçen perşembe sabahı okula gitmeyip çöp toplamaya çıktı. İlçenin en işlek yolu olan Cengiz Topel Caddesi üzerinde küçük çöp birikintilerini karıştıran Ekrem, saat 08.00 sıralarında siyah poşet içinde bir saat buldu. Çocuk, saniyenin işlediğini fark edince caddede seyyar gazete satan 13 yaşındaki ağabeyinin yanına giderek sağlam bir saat bulduğunu söyledi.
Bu sırada yoldan geçen bir kişi çalışan saatin bomba olabileceğini söylemesi üzerine, kardeşler Yüksekova Emniyet Müdürlüğü'ne gitti ve poşeti kapıda görevli polise teslim etti.
Çocuklar ödüllendirildi
Poşette bomba olduğunu saptayan uzmanlar, saat 08.50'de patlamaya
ayarlanan bombayı saat 08.20'de etkisiz hale getirdi. Yapılan incelemede bombada 2.5 kilo C-4 patlayıcı kullanıldığı belirlendi. Caddeden yüzlerce kişinin geçtiği sırada patlatılmak üzere hazırlanan bombanın bulunmasıyla büyük bir facianın eşiğinden dönüldüğünü belirten Emniyet yetkilileri,
"Çocuk bir faciayı önledi. 100 gram C-4 bile bir binayı yerle bir etmeye yeterlidir" dedi. Yüksekova Emniyet Müdürü Ergin İşler, iki kardeşe ödül olarak okul malzemesi aldı, ailelerine de yakacak yardımında bulundu. Ekrem, "Poşetin içinde saat bulunca sevinip ağabeyime gösterdim. O sırada yoldan geçen bir kişi bizi uyardı" diye konuştu.