Saate karşı yarışıyorlar

Yedi mürettebatıyla birlikte Büyük Okyanus'taki Kamçatka Yarımadası açıklarında, 190 metre derinlikte mahsur kalan Rus denizaltısı için uluslararası faaliyet var.

MOSKOVA - Yedi mürettebatıyla birlikte Büyük Okyanus'taki Kamçatka Yarımadası açıklarında, 190 metre derinlikte mahsur kalan Rus denizaltısı için uluslararası faaliyet var. Dün, denizaltıdan sinyal alan Rus yetkililer, yedi mürettebatın iki gün yetecek oksijeni olduğunu açıkladı.
ABD ve Britanya'dan gelen 'Scorpio' kurtarma araçları da bölgeye sevk edildi. Britanya, Rusya ve Japonya'nın destek verdiği kurtarma çalışmasıyla, deniz dibindeki bir tarama antenini sabitleyen ağa takılan mini denizaltı kurtarılmaya çalışılacak. Rus yetkililer, ilk açıklamalarında, kendisi de bir kurtarma denizaltısı olan Priz AS-28'in, balıkçı ağlarına takıldığını söylemişti.
Rusya Deniz Kuvvetleri Komutan Yardımcısı Tümamiral Vladimir Pepelaev, denizcilerle Türkiye saatiyle 18.00 sularında temas sağlandığını belirtip "Mürettebatın sağlık durumu iyi" açıklaması yaptı.
Rus yetkililer, yedi kişilik ekibin denizin yaklaşık 190 metre altında, beş derece soğuğa karşı özel giysiler giyerek ve enerjiyi idareli kullanmak için karanlıkta oturarak beklediklerini açıkladı. (bbc, ap, afp)


    http://www.radikal.com.tr/7540987540980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.